Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 marca 2015 r., sygn. IV SAB/Wa 79/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (spr.), Sędziowie sędzia WSA Piotr Korzeniowski, sędzia WSA Łukasz Krzycki, Protokolant Krystyna Stępniak-Urban, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2015 r. sprawy ze skargi D. P. na bezczynność Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku o wydanie paszportu 1. umarza postępowanie sądowe w zakresie dotyczącym zobowiązania organu do rozpoznania wniosku D. P. z dnia 27 sierpnia 2013 r. o wydanie paszportu; 2. stwierdza, że bezczynność Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku, o którym mowa w punkcie 1, nie miała charakteru rażącego; 3. zasądza od Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w [...] na rzecz skarżącej D. P. kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

D. P. złożyła skargę na bezczynność Konsula RP w [...] pełniącego funkcję organu paszportowego w sprawie z wniosku o wydanie polskiego paszportu. Zarzuciła Konsulowi RP w [...] naruszenie art. § 9, 10, 14 zarządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 4 listopada 1985 r. w sprawie szczegółowego postępowania przed konsulem w związku z niewydaniem jej paszportu lub decyzji odmawiającej jego wydanie i wniosła o zobowiązanie Konsula RP do niezwłocznego wydania jej polskiego paszportu lub decyzji odmawiającej jego wydanie oraz stwierdzenie, że bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, jak i zasądzenie kosztów postępowania.

Jak wynika z akt sprawy, w dniu 27 sierpnia 2013 r. skarżąca zwróciła się do Konsula RP w [...] o wydanie polskiego paszportu. Analizując wniosek Konsul stwierdził w dołączonych do wniosku dokumentach różne imiona rodziców skarżącej i w dniu 4 września 2013 r. zobowiązał ją do uzupełnienia wniosku poprzez przedłożenie w terminie 14 dni ujednoliconych aktów stanu cywilnego, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Skarżąca zakwestionowała w/w zobowiązanie i w piśmie z dnia 7 października 2013 r. oświadczyła, że nie wyraża zgody na uzupełnienie wniosku paszportowego. Dodatkowo złożyła do MSW zażalenie na bezczynność organu paszportowego oraz skargę do MSZ w trybie art. 227 kpa. Skarżąca kwestionuje merytoryczną zasadność uzupełnienia wniosku poprzez przedłożenie ujednoliconych aktów stanu cywilnego, w których będą występowały tożsame imiona jej rodziców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00