Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 marca 2015 r., sygn. III SA/Wa 2328/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2015 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 marca 2014 r. nr IPPB2/436-23/14-7/AF w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżąca - P. S.A. z siedzibą w W., zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Skarżąca jest spółką akcyjną, posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Skarżąca jest bankiem w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 12, poz. 665 ze zm.) - dalej "Prawo bankowe".

Zgodnie z postanowieniami umowy głównej z dnia 12 czerwca 2013 r. ("Umowa Główna"), zawartej pomiędzy Bankiem zagranicznym z siedzibą na terytorium Szwecji ("Bank zagraniczny"), a Skarżąca, na warunkach przewidzianych w tej umowie i z zastrzeżeniem spełnienia warunków zawieszających określonych w tej umowie, Skarżąca oraz Bank zagraniczny zobowiązali się do zawarcia umowy sprzedaży portfela praw majątkowych związanych z działalnością bankową prowadzoną przez Bank zagraniczny ("Portfel Praw Majątkowych" i "Transakcja"). Transakcja zostanie dokonana po dniu 1 stycznia 2014 r.

Nabycie przez Skarżąca Portfela Praw Majątkowych następuje w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej (działalności bankowej). Skarżąca oczekuje, że w przyszłości będzie osiągała przychody w związku z wykonywaniem praw majątkowych wchodzących w skład Portfela Praw Majątkowych, w szczególności odsetki od kredytów i obligacji oraz przychody z tytułu wykupu lub sprzedaży obligacji. Zgodnie z postanowieniami Umowy, Portfel Praw Majątkowych obejmuje w szczególności: i) wierzytelności z tytułu kredytów oraz zobowiązania do udzielenia kredytów, w szczególności, w ramach linii kredytowych; ii) obligacje; iii) innego rodzaju prawa majątkowe i zobowiązania wynikające z wybranych umów zawartych przez Bank zagraniczny w ramach prowadzonej działalności bankowej, w tym umów gwarancji, umów o gwarantowanie emisji, czy umów zobowiązania do nabycia obligacji. Wierzytelności oraz obligacje wchodzące w skład Portfela Praw Majątkowych są denominowane w PLN oraz w walutach obcych, w szczególności w CHF, EUR i USD.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00