Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 marca 2015 r., sygn. I SA/Wa 3046/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anita Wielopolska-Fonfara Sędziowie: WSA Dorota Apostolidis WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz (spr.) Protokolant referent stażysta Joanna Kiepas po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 marca 2015 r. sprawy ze skargi Fabryki [...] S.A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2014, nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącej Fabryki [...] S.A. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I SA/Wa 3046/14

UZASADNIENIE

Orzeczeniem administracyjnym z dnia [...] listopada 1957 r., znak: [...] Prezydium Rady Narodowej w miasta W., działając na wniosek z dnia 27 sierpnia 1948 r., odmówiło dawnemu właścicielowi - Fabryce [...] S.A. przyznania prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości [...] położonej w W. przy ul. ul. [...], ozn. nr hip. [...], dz. nr [...], obecnie dz. ew. nr [...] z obrębu [...]. W uzasadnieniu orzeczenia wskazano m.in., iż teren przedmiotowej nieruchomości został objęty przez gminę miasta W. w dniu 16 sierpnia 1948 r. i zachodzi konieczność przejęcia jej na rzecz Skarbu Państwa w celu ustanowienia administracji państwowej. W związku z tym, zdaniem organu orzekającego, nie może być przyznane dotychczasowym właścicielom prawo własności czasowej.

Następnie w dniu 4 października 2011 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] wpłynął wniosek spółki pod firmą "Fabryka [...] S.A." o stwierdzenie na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. nieważności ww. orzeczenia administracyjnego.

W uzasadnieniu wniosku podniesiono zarzut, że przedmiotowe orzeczenie wydane zostało z rażącym naruszeniem prawa i tym samym uzasadnione jest stwierdzenie jego nieważności. Prezydium Rady narodowej w mieście W. - wbrew postanowieniom art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy - nie dokonało oceny, czy korzystanie z przedmiotowego gruntu przez dotychczasowych jego właścicieli da się pogodzić z jego przeznaczeniem według obowiązującego planu zabudowania. Odmowa zaś przyznania prawa własności czasowej została oparta na dodatkowej, pozadekretowej przesłance, a mianowicie na konieczności przejęcia posesji na rzecz Skarbu Państwa w celu ustanowienia administracji państwowej. Natomiast przesłanka określona w art. 7 ust. 2 ww. dekretu w ogóle nie została uwzględniona w zaskarżonym orzeczeniu. We wniosku wskazano także, że wnioskodawca, tj. spółka pod firmą "Fabryka [...] S.A." została założona w 1923 r. W dawnym Rejestrze Handlowym B (RHB) wpisana była pod nr [...], a następnie [...]. Obecnie wpisana jest w Rejestrze Przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (do wniosku załączono odpis z KRS z dnia [...] lipca 2011 r., nr KRS: [...]).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00