Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 marca 2015 r., sygn. II SA/Wa 1679/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras Sędzia WSA - Adam Lipiński (sprawozdawca) Sędzia WSA - Eugeniusz Wasilewski Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2015 r. sprawy ze skargi J. J. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] czerwca 2014 r.; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; 3. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz skarżącego J. J. kwotę 257 (słownie: dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

J. J. został przyjęty do służby w Policji z dniem [...] maja 1997 r., rozkazem z dnia [...] maja 1997 r., w którym zaliczono wymienionemu wysługę lat w Policji na dzień [...] maja 1997 r. w wymiarze 12 dni.

Rozkazem personalnym Komendanta [...] Policji nr [...] z dnia [...] sierpnia 1997 r. J. J. zaliczono na dzień [...] maja 1997 r. do wysługi lat, od której uzależniony jest wzrost uposażenia zasadniczego oraz prawo do nagrody jubileuszowej: okres pracy cywilnej w zakładach pracy - 14 lat, 4 miesiące i 18 dni oraz służby w Policji - 12 dni; łącznie - 14 lat i 5 miesięcy. Jednocześnie stwierdzono, że z dniem [...] maja 1997 r. traci moc obowiązującą punkt rozkazu personalnego Komendanta [...] Policji z dnia [...] maja 1997 r. dotyczący zaliczenia wysługi lat. Rozkaz ten stał się ostateczny.

Po dokonaniu kontroli akt osobowych J. J. stwierdzono, iż wysługa lat, od której uzależniony jest wzrost uposażenia zasadniczego, została policjantowi ustalona nieprawidłowo, bowiem do wymiaru pracy cywilnej wliczono również okres, w którym J. J. objęty był ubezpieczeniem społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, tj. okres 8 lat i 8 miesięcy. W związku z powyższym Komendant Główny Policji rozkazem personalnym z dnia [...] listopada 2007 r. stwierdził, iż J. J. na dzień [...] grudnia 2007 r. przysługuje prawo do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat w wysokości 16%. Postępowanie o stwierdzenie nieważności powyższego rozkazu personalnego z dnia [...] listopada 2007 r. zostało ostatecznie rozstrzygnięte wyrokiem NSA z dnia w 15 stycznia 2014 r. sygn. akt I OSK 2322/13, którym Sąd Ten wskazał, m. in., iż można w drodze zmiany decyzji jedynie doliczyć dodatkowe okresy do wysługi lat, natomiast nie ma podstaw do odliczenia okresów już uprzednio zaliczonych do wysługi lat. Raz ustalone okresy składowe mogą być przez organ korygowane. Może się to jednak odbywać jedynie w drodze nadzwyczajnych trybów weryfikacji decyzji ostatecznych (por. wyroki NSA z dnia 23 kwietnia 2009 r., sygn. I OSK 812/08 oraz z dnia 12 sierpnia 2010 r., sygn. akt I OSK 273/10). W rezultacie treści tego wyroku, organ decyzją z dnia [...] marca 2014 r. stwierdził nieważność rozkazu personalnego z dnia [...] listopada 2007 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00