Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 marca 2015 r., sygn. II SAB/Wa 1029/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska (spr.), Sędziowie WSA Ewa Grochowska - Jung, Ewa Marcinkowska, , Protokolant specjalista Elwira Sipak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 marca 2015 r. sprawy ze skargi R. P. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] sierpnia 2014 r. o udzielenie informacji publicznej - oddala skargę -

Uzasadnienie

R. P. w piśmie z dnia z dnia [...] sierpnia 2014 r. skierowanym do Komendanta Głównego Policji zwrócił się o udostępnienie informacji publicznej poprzez odpowiedź na pytanie, czy Policja zna aktualne miejsce pobytu A. S., która to osoba, jego zdaniem, została uprowadzona. Wniósł również o wskazanie i wyjaśnienie podstawy prawnej każdej ewentualnej odmowy powiadomienia o ustaleniu albo nieustaleniu przez Policję aktualnego miejsca pobytu wyżej wymienionej osoby.

Komendant Główny Policji udzielił odpowiedzi na powyższy wniosek w piśmie z dnia [...] sierpnia 2014 r. W piśmie tym organ wskazał, że wniosek R. P. nie dotyczy sfery regulowanej przez ustawę o dostępie do informacji publicznej. Powołując się na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazał, że nie mają charakteru informacji publicznej wnioski w sprawie indywidualnej. W piśmie tym organ wyjaśnił, że R. P. w dniu [...] sierpnia 2014 r., w trakcie rozmowy telefonicznej z dyżurnym KGP, zażądał udzielenia informacji o miejscu pobytu małoletniej A. S. mimo tego, że już wcześniej posiadał on informację o przekazaniu wyżej wymienionej osoby stronie niemieckiej. Z przyczyn braku formalnego upoważnienia do reprezentowania zarówno A. S. jak i którejkolwiek ze stron w przedmiotowej sprawie, dyżurny KGP nie mógł udzielić odpowiedzi na jego pytanie. Podał także, że dane dotyczące miejsca pobytu A. S. podlegają ochronie i nie mogą być udostępnione osobom i podmiotom nieupoważnionym. (art. 51 ust. 2 Konstytucji RP). Zastosowanie w tym przypadku ma także art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00