Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 marca 2015 r., sygn. II SA/Wa 2308/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj, Sędziowie WSA Iwona Dąbrowska (spr.), Janusz Walawski, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sylwia Mikuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 marca 2015 r. sprawy ze skargi R. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku - oddala skargę -
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2013 r. nr [...] Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po rozpatrzeniu wniosku R. K. z dnia [...] lipca 2013 r. o ponowne rozpatrzenie sprawy na podstawie art. 138 § 1 i pkt 1 k.p.a. utrzymał w mocy wcześniejszą decyzję z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] o odmowie przyznania ww. renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2013 r. R. K. zwróciła się do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku. Wnioskodawczyni opisała swoją trudną sytuację zdrowotną i zawodową.
Organ pierwszej instancji w toku postępowania wskazał, że materialnoprawną podstawę dla rozpoznania ww. wniosku stanowi przepis art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.), zgodnie z którym, ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą - ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek - podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie.