Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 marca 2015 r., sygn. III SA/Wa 3139/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Beata Sobocha, Sędziowie sędzia WSA Anna Sękowska (sprawozdawca), sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 marca 2015 r. sprawy ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za maj 2013 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Z akt administracyjnych sprawy wynika, że 28 czerwca 2013r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego W. (dalej zwany: NUS) wpłynęła deklaracja VAT-7 za maj 2013 r., złożona przez T. Sp. z o.o. (dalej zwana: Skarżącą) z wykazaną kwotą różnicy podatku do zwrotu w wysokości: 83.116,00 zł w terminie 60 dni.
Pracownicy NUS przeprowadzili kontrolę podatkową wobec Skarżącej w zakresie prawidłowości rozliczeń w podatku od towarów i usług za maj i czerwiec 2013r. W trakcie trwania postępowania kontrolnego stwierdzono, że Skarżąca dokonała odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupu: oleju rzepakowego oraz usług transportowych. Według okazanych dokumentów, zakupiony olej był przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy na rzecz kontrahentów z Niemiec i Czech.
W celu ustalenia stanu faktycznego oraz związku ponoszonych kosztów z czynnościami opodatkowanymi NUS wysłał wnioski o przeprowadzenie kontroli do urzędów właściwych dla kontrahentów Skarżącej w zakresie wiarygodności i rzetelności przeprowadzonych transakcji, udokumentowanych fakturami wystawionymi na rzecz Skarżącej. NUS wystąpił też z zapytaniami SCAC do administracji podatkowych innych krajów UE w celu uzyskania informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych, których stroną była Skarżąca.
W związku z powyższym postanowieniem z [...] sierpnia 2013r. NUS przedłużył termin dokonania zwrotu różnicy podatku VAT za maj 2013 r. do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika w zakresie zasadności zwrotu.