Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 marca 2015 r., sygn. II SAB/Po 5/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) Protokolant St. sekr. sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2015 r. sprawy ze skargi A. K. na bezczynność Powiatowego Rzecznika Konsumentów w P. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej; oddala skargę
Uzasadnienie
11grudnia 2014r. A. K. wystąpił do Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów w P., funkcjonującego w strukturze Starostwa Powiatowego w P., o udostępnienie informacji publicznej w postaci pism procesowych Rzecznika w sprawie cywilnej o sygn. akt [...], toczącej się przed Sądem Okręgowym w W., dotyczącej pozwu zbiorowego, w którym Rzecznik - działając jako powód - reprezentuje grupę konsumentów przeciwko A S.A.
Pismem z 19 grudnia 2014r. Starosta [...] poinformował, że żądanie wnioskodawcy nie dotyczy informacji publicznej o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2014r poz. 782, dalej: U.d.i.p.). W uzasadnieniu wskazano, iż zgodnie z treścią art. 4 ust. 1-4 ustawy z 17 grudnia 2009r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz. U z 2010r. poz. 44), powództwo w postępowaniu grupowym wytacza reprezentant grupy. Reprezentantem grupy może być powiatowy rzecznik konsumentów w zakresie przysługujących mu uprawnień. Reprezentant grupy prowadzi postępowanie w imieniu własnym, na rzecz wszystkich członków grupy. W postępowaniu grupowym obowiązuje zastępstwo powoda przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że powód jest adwokatem lub radcą prawnym. Każde pismo procesowe, w tym pozew, jest charakterystycznym dokumentem zawierającym procesowe żądanie, typowym dla sfery procesowej, mającym wywołać określone skutki pomiędzy powodem a pozwanym, wskazującym wybór takiej a nie innej drogi cywilnoprawnej, uzasadniającej zasadność danego roszczenia powoda, wskazującym (na użytek tego konkretnego postępowania) na dowody mające uzasadniać zasadność żądania powoda. Jest to więc dokument, który istnieje tylko w ramach danego procesu i tylko na użytek danego procesu jest sporządzany i poza tym konkretnym procesem nie ma racji bytu. Wszelkie pisma procesowe nie istnieją poza procesem. Żądania i wnioski zawarte w pismach procesowych skierowane są do sądu, który ma wydać określony wyrok wiążący tylko strony tego procesu. Wszelkie pisma procesowe mają zatem charakter stricte procesowy i nie ma znaczenia czy dotyczą istotnego dla interesu publicznego procesu. W korespondencji tej odwołano się również do orzecznictwa sądów administracyjnych.