Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 marca 2015 r., sygn. II SA/Łd 1200/14
Dnia 12 marca 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Rosińska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka, Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, , Protokolant Referent stażysta Izabela Bielińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2015 roku sprawy ze skargi A Spółki z o.o. w Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia wysokości różnicy w opłacie za wprowadzenie ścieków do wód lub do ziemi oddala skargę. a.bł.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. decyzją z dnia [...], nr [...], po rozpoznaniu odwołania "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł., utrzymało w mocy decyzję Marszałka Województwa [...] z dnia [...], nr [...] w sprawie ustalenia wysokości różnicy w opłacie za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w II półroczu 2012 roku.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się w sposób następujący:
Marszałek Województwa [...] decyzją z dnia [...] określił dla "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. (dalej jako: "Spółka"), wysokość różnicy w opłacie za wprowadzenie ścieków do wód lub do ziemi w II półroczu 2012 roku w kwocie 1.936 zł. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał przepis art. 273 ust. 1 pkt 2, art. 281, art. 284 ust. 1, art. 285, art. 286 ust. 1 i 3, art. 292 pkt 2 oraz art. 288 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku - Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. Dz. U. z 2013 roku, poz. 1232 ze zm., dalej jako: "P.o.ś.") w zw. z art. 53 § 1, art. 55 § 1 i 2 oraz art. 63 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 roku, poz. 749 ze zm., dalej jako: "O.p.") i na mocy obwieszczenia Ministra Środowiska z dnia 26 września 2011 roku w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na roku 2012 (M. P. z 2011 roku, nr 94, poz. 958). W motywach rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, iż spółka przesłała do organu wykazy za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi za wskazany okres, ale nieprawidłowo naliczyła w tych wykazach opłatę z tytułu wprowadzania ścieków do wód lub ziemi. Spółka nie uwzględniła opłaty podwyższonej z tytułu wprowadzania ścieków bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie wód opadowych i roztopowych z terenu Zakładu Produkcji w Ł. do cieku Kostka posiadała "B" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. (decyzja Starosty [...] z dnia [...], nr [...]). Wniosek o przeniesienie praw i obowiązków z tego pozwolenia, w części dotyczącej pozwolenia na odprowadzanie oczyszczonych wód opadowych i pochłodniczych, poklimatyzacyjnych i infiltracyjnych złożyła Spółka "C" z siedzibą w Ł., która w II półroczu 2012 roku zmieniła nazwę na "A" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z związku z nabyciem przedsiębiorstwa w upadłości likwidacyjnej. Wnioskodawca wystąpił o przeniesienie praw i obowiązków z pozwolenia dopiero po podpisaniu aktu notarialnego i dlatego do przeniesienia praw z decyzji nie doszło. Decyzją Starosty [...] z dnia [...], nr [...] stwierdzono wygaśnięcie pozwolenia wodnoprawnego (jego podmiot przestał istnieć). W związku z tym Spółka wystąpiła do Starosty [...] z wnioskiem o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych do cieku Kostka i decyzja taka została wydana w dniu [...]. Z tych powodów organ przyjął, iż Spółka we wskazanym okresie nie posiadała wymaganego pozwolenia wodnoprawnego.