Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 marca 2015 r., sygn. I SA/Lu 1015/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca), Sędziowie SO del. Monika Kazubińska-Kręcisz, WSA Andrzej Niezgoda, Protokolant Starszy asystent sędziego Karolina Orłowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 marca 2015 r. sprawy ze skargi R. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz.749 ze zm., dalej - O.p.), Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. (dalej - SKO, Kolegium) po rozpatrzeniu odwołania R. C. (dalej - strona, skarżący) od decyzji Burmistrza K. (dalej - organ pierwszej instancji) z dnia [...] r. w sprawie określenia opłaty za gospodarowanie odpadami w kwocie 19,50 zł miesięcznie i zobowiązania strony do jej uiszczenia za III i IV kwartał 2013 r. oraz za I kwartał 2014 r. w łącznej wysokości 175,50 zł, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu SKO podało, że w odwołaniu od decyzji organu pierwszej instancji, strona wniosła o jej uchylenie z uwagi na niezgodność z Konstytucją. W ocenie strony, Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy tak zwanej "ustawy śmieciowej", dotyczące ustalania przez gminy wysokości opłat, ponadto Trybunał stwierdził, że nakłanianie obywateli do składania deklaracji jest niedopuszczalne, a pobór podatków w Polsce może być dokonywany na podstawie ustawy, a nie uchwał Rady Gminy.