Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 marca 2015 r., sygn. I SA/Lu 1118/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz, Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer,, WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Kożuch, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 marca 2015 r. sprawy ze skargi D.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2014 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz D. S. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu odwołania D. S. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] r., określającej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiąc styczeń 2014 r., utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
Z uzasadnienia zaskarżonego rozstrzygnięcia wynika, że podstawą wydania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego decyzji były zgromadzone w trakcie kontroli podatkowej oraz postępowania podatkowego dowody, z których wynikało, że strona w 2014 r. nie spełnia warunku określonego w art. 127 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm. dalej ustawa o VAT) dotyczącego osiągnięcia obrotów za poprzedni rok podatkowy powyżej w kwocie 400.000,00 zł.
Organ ustalił ponadto, że strona nie złożyła do organu podatkowego żadnej informacji dotyczącej zawarcia umowy z podmiotem uprawnionym do zwrotu podatku. Pomimo tego strona prowadziła sprzedaż w ramach systemu TAX FREE i sama dokonywała zwrotu podatku VAT podróżnym, natomiast dokonaną dostawę na rzecz podróżnych rozliczała jako dostawę opodatkowaną stawką VAT 0%. Powyższe działanie strony było według organu niezgodne z art. 129 ust. 1 ustawy o VAT. Po zakończeniu kontroli podatkowej strona złożyła korektę deklaracji VAT-7 za m-c styczeń 2014 r., w której nie wykazała dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju opodatkowanej stawką 0 %, w tym dostawy towarów, o której mowa w art. 129 ustawy, wykazano natomiast - eksport towarów o wartości 828.378 zł, pomimo, że przeprowadzona przez organ podatkowy analiza raportów z Systemu ECS - Konsoli Raportowania Eksportu Towarów (System KRET) wykazała, że podatnik w styczniu 2014 r. nie dokonał żadnego zgłoszenia towarów celem dokonania jego eksportu, jak również nie przedłożył żadnych dokumentów potwierdzających dokonanie w styczniu 2014 r. sprzedaży eksportowej zdefiniowanej w przepisie art. 2 pkt 8 lit. a i b ustawy o VAT.