Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 marca 2015 r., sygn. I SA/Lu 548/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz, Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca), Protokolant specjalista Marta Ścibor, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 marca 2015 r. sprawy ze skargi B.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania B. M. od decyzji wydanej przez Wójta Gminy T. z dnia [...] w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości na 2009r. w kwocie 736 zł utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Z jej uzasadnienia wynika, że aktem notarialnym nr [...] z dnia [...] czerwca 2005r. skarżący nabył należący do Gminy T. udział wynoszący 3678/4308 części w nieruchomości położonej w miejscowości S. K. Przedmiotowa nieruchomość jest zabudowana budynkiem mieszkalno-usługowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu mieszkalnego o powierzchni 56,52 m2 wraz z pomieszczeniem przynależnym w postaci piwnicy o powierzchni 6,48 m2, który to lokal sprzedano osobie trzeciej wraz z udziałem wynoszącym 630/4308 części we wspólnych częściach budynku (tj. strych, korytarz i klatka schodowa) i takim samym udziałem we współwłasności działki gruntu o powierzchni 0,1407 ha sklasyfikowanej w ewidencji gruntów jako użytki rolne (B-R II). Organ I instancji wskazał, że pozostałą część budynku stanowią pomieszczenia po poczcie, aptece, pomieszczenia wynajmowane przez T., piwnice, mieszkanie po Pani M., pomieszczenia zajmowane przez bibliotekę (54,99 m2), strych, korytarz i klatkę schodową. Wyjaśnił m.in., że dla gminy T. nie jest prowadzona ewidencja budynków będąca urzędowym rejestrem, w którym ujawniane są stosowne informacje dotyczące poszczególnych nieruchomości (budynków), a także brak jest dokumentacji budowlanej dotyczącej budynku podlegającego opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości pozwalającej określić jego podstawową funkcję użytkową. Podał, że powołał biegłego inż. M. P. - rzeczoznawcę budowlanego w celu ustalenia kategorii oraz podstawowej funkcji budynku decydującej o wysokości stawek w podatku od nieruchomości. Biegły w opinii zakwalifikował sporny budynek jako budynek mieszkalny i taką też kwalifikację przedmiotu opodatkowania przyjął Wójt Gminy T. w wydanej decyzji z dnia [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00