Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 marca 2015 r., sygn. I SA/Kr 164/15
|Sygn. akt I SA/Kr 164/15 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 marca 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie: WSA Piotr Głowacki, WSA Urszula Zięba (spr.), Protokolant: st.sekr.sąd. Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2015 r., sprawy ze skargi C. S.A. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 18 stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych - skargę oddala -
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 14 października 2011 r. strona skarżąca C. S.A. w K. zwróciła się do Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedstawiając stan faktyczny strona skarżąca podała, że założyła zagraniczny Oddział w Finlandii, który będzie prowadził działalność operacyjną w zakresie produkcji puszek aluminiowych dla przemysłu spożywczego. W celu wyposażenia Oddziału w aktywa niezbędne do prowadzenia działalności produkcyjnej zakupiła odpowiednie maszyny, urządzenia oraz inne aktywa. Płatność za aktywa przekazywane do Oddziału została dokonana przez Centralę z siedzibą w Polsce w euro lub dolarach amerykańskich, a więc walucie innej niż waluta funkcjonalna strony skarżącej, a częściowo także innej niż waluta funkcjonalna Oddziału w Finlandii. Centrala prowadzi rachunkowość zgodnie z ustawą o rachunkowości i polskimi standardami rachunkowości oraz rozpoznaje różnice kursowe dla celów podatkowych zgodnie z uregulowaniami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011r., nr 74, poz. 397, powoływanej dalej jako "u.p.d.o.p.").
Zapytała, czy związane z tymi zakupami różnice kursowe, powstałe po przekazaniu nabytych aktywów oddziałowi, stanowić będą jej koszty uzyskania przychodów lub przychody. Zajmując stanowisko, że prawidłowa jest odpowiedź twierdząca i powołując się na odnoszący się do zbliżonej kwestii wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 lutego 2008 r. (C-293/06) podniosła, że skoro wydatki przypisane jako koszty uzyskania przychodu zagranicznego zakładu skarżącej, prowadzonego w formie oddziału, zostaną poniesione w walucie innej, niż waluta funkcjonalna Spółki, powstałe stąd różnice kursowe mogą być odzwierciedlone tylko w księgach Spółki i to ona powinna mieć prawo do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów lub do przychodów.