Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 marca 2015 r., sygn. I SA/Kr 88/15
|Sygn. akt I SA/Kr 88/15 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 marca 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie: WSA Piotr Głowacki, WSA Urszula Zięba (spr.), Protokolant: st.sekr.sąd. Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2015 r., sprawy ze skargi Parafii Rzymskokatolickiej w K. na rozstrzygnięcie Zarządu Województwa M. z dnia 13 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej - skargę oddala-
Uzasadnienie
Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. W. w K. złożyła wniosek o przyznanie pomocy na realizację operacji pn. "Odnowa centrum wsi należących do Parafii K. poprzez utwardzenie terenu przy świetlicy parafialnej i cmentarzu parafialnym w miejscowości" w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" objętego PROW na lata 2007 - 2013.
Pismem z dnia 13 października 2014 r. Instytucja Wdrażająca PROW odmówiła przyznania pomocy stwierdzając, że wnioskodawca nie dostarczył w terminie wymaganych uzupełnień wniosku, albowiem wezwanie do złożenia uzupełnień parafia odebrała w dniu 22 września 2014 r., podczas gdy uzupełnienie zostało złożone w dniu 8 października 2014 r. tj. po upływie, wynikającego z przepisów § 11 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 501), czternastodniowego terminu na jego złożenie.
Wnioskodawca wezwał Instytucję do usunięcia naruszenia prawa związanego z wydanym rozstrzygnięciem, żądając rozpoznania wniosku zgodnie z jego treścią. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że wnioskodawca poinformował Instytucję o zmianie osób uprawnionych do reprezentowania wnioskodawcy, podczas gdy wezwanie do uzupełnienia wniosku skierowano do osoby, która w chwili tej nie była już umocowana do działania w imieniu Parafii. W ocenie wnioskodawcy działanie takie było zatem bezskuteczne i nie może stanowić podstawy do odmowy przyznania pomocy.