Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 marca 2015 r., sygn. I SA/Kr 2005/14
|Sygn. akt I SA/Kr 2005/14 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 10 marca 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo, Sędziowie: WSA Agnieszka Jakimowicz, WSA Urszula Zięba (spr.), Protokolant: st.sekr.sąd. Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2015 r., sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana do chwili uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
W dniu 30 maja 2014r. do Dyrektora Izby Skarbowej wpłynął wniosek P .sp. z o. o. w K. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.
We wniosku wskazano, że podstawową działalnością Spółki jest:
- PKD 68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek
- PKD 68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi
- PKD 68.32.Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie.
Ten podstawowy rodzaj działalności gospodarczej został od 2013 poszerzony o PKD 77.11 Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek.
Spółka od miesiąca listopada 2013 roku użytkuje na podstawie leasingu operacyjnego samochód osobowy. Samochód, będący w posiadaniu Spółki na podstawie umowy leasingu, został przeznaczony na cele wynajmu przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Najem ten opodatkowany jest stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%. Spółka samochód ten wykorzystywała i wykorzystuje wyłącznie na cele związane z wynajmem. Rozważa w przyszłości możliwość wykorzystywania przedmiotowego samochodu na cele związane z wynajmem samochodu jak też do celów związanych z pozostałą działalnością Spółki lub wyłącznie do pozostałej działalności Spółki. Spółka o ile będzie wykorzystywała samochód na cele inne niż wynajem nie ustali reguł użytkowania tego samochodu. Spółka zatrudnia pracowników ale samochód nie będzie też wykorzystywany na cele prywatne pracowników Spółki. W momencie kiedy pojazd jest nie wynajmowany to dokumenty i klucze do samochodu przechowywane są w sejfie, do którego dostęp ma tylko pracodawca to też pracownik nie może używać pojazdu bez wiedzy pracodawcy. Działalność Spółki prowadzona jest w siedzibie, która nie jest miejscem zamieszkania udziałowców. Wnioskodawca nie będzie wprowadzał dodatkowych procedur dotyczących użytkowania samochodu. Z samochodu będą korzystali (w celu prowadzenia spraw Spółki) tylko udziałowcy stanowiący Zarząd Spółki. Samochód będzie garażowany pod adresem siedziby Spółki lub w wynajętym miejscu. Nie istnieje nadzór GPS lub inny nad samochodem. Nie będzie prowadzona ewidencja, o której mowa w art. 86a ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r., nr 177, póz. 1054, ze zm., powoływanej dalej jako "u.p.t.u."). Spółka złożyła informację o wyłącznym wykorzystywaniu samochodu do celów działalności gospodarczej - VAT-26. Pozostała działalność gospodarcza Spółki (poza wynajmem samochodów) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie korzysta ze zwolnienia. Uwzględniając przepisy obowiązujące w 2013 roku jak też w okresie od stycznia do marca 2014r. kwotę podatku naliczonego obniżającego podatek należny stanowił w całości podatek naliczony wykazany na fakturach dotyczących czynszu (raty) wynikających z zawartej umowy leasingowej. Spółka w dniu 24 kwietnia 2014r. zarejestrowała w Urzędzie Skarbowym umowę leasingu zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 2014r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 312). W umowie leasingu samochodu, o którym mowa powyżej od dnia l kwietnia 2014 roku nie zostaną dokonane zmiany.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right