Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 marca 2015 r., sygn. II SA/Gl 1547/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Sędziowie Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Marta Zasoń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2015 r. sprawy ze skargi S. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r., [...] [...] Komendant Wojewódzki Policji w K., działając na podstawie art. 99 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 82 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz. U. z 2014, poz. 600), dalej zwaną "ustawą o kierujących pojazdami", zwrócił się do Prezydenta Miasta R. o skierowanie S. M. (M.) na badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu. Swój wniosek uzasadnił okolicznością, że wyżej wymieniony w okresie od 20 sierpnia 2012 r. do 19 kwietnia 2013 r. wielokrotnie naruszył przepisy ruchu drogowego, za które otrzymał łącznie 26 punktów.

Pismem z dnia [...] r. Prezydent Miasta R. zawiadomił S. M. o wszczęciu postępowania w sprawie skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikacje do kierowania pojazdami oraz na badanie psychologiczne.

Ustosunkowując się do zawiadomienia, pismem złożonym w siedzibie organu w dniu [...]r., S. M. wniósł o umorzenie postępowania w sprawie z uwagi na fakt, że w dniu [...]r. odbył szkolenie, o którym mowa w art. 130 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.), zwanej dalej "ustawą Prawo o ruchu drogowym", skutkujące zmniejszeniem o 6 liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. W oparciu o orzecznictwo sądów administracyjnych podniósł, że art. 130 ust. 3 ww. ustawy stanowi zasadę, że odbycie określonego szkolenia powoduje zmniejszenie ilości punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, przewidując tylko jeden wyjątek, dotyczący kierowcy o stażu liczonym od daty uzyskania prawa jazdy, krótszym niż 1 rok. Jakiekolwiek odstępstwo od tej zasady wymagałoby istnienia przepisu szczególnego rangi ustawowej, ewentualnie przepisu rozporządzenia wydanego na podstawie delegacji ustawowej. Nadto wskazał, że norma wynikająca z § 8 ust. 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 488), zwane dalej "rozporządzeniem z 2012 r.", którym to przewidziano, że odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów ostatecznych i podlegających wpisowi tymczasowemu przekroczyła lub przekroczyłaby 24, poszerza zakres wyłączenia z art. 130 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym i wydana została z przekroczeniem upoważnienia ustawowego wynikającego z art. 130 ust. 4 pkt 5 powołanej ustawy. Przywołany przepis rozporządzenia nie wprowadza zatem wyjątku od zasady wyrażonej w art. 130 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z kolei przepis ustawy zezwala jedynie na określenie w rozporządzeniu wykonawczym liczby punktów odejmowanych z tytułu odbytego szkolenia, a nie określania okoliczności, w jakich odbycie takiego szkolenia nie może skutkować zmniejszeniem liczby uzyskanych punktów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00