Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 marca 2015 r., sygn. I SA/Gd 1505/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 marca 2015 r. sprawy ze skargi ,,A" w S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 września 2014 r. nr [....] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną Minister Finansów, uznał za nieprawidłowe stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej "A" w przedmiocie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisu na fundusz remontowy.

W uzasadnieniu Minister Finansów podał, że 5 czerwca 2014 r. w/w Spółdzielnia złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujące zdarzenie przyszłe:

Przypadek I.

Spółdzielnia posiada w swoich zasobach m.in. budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich lokalami użytkowymi, zajmowanymi na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, własności wyodrębnionej i umowy najmu. Realizując zapisy art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych Spółdzielnia utworzyła fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych, dla którego na dzień dzisiejszy dokonuje odpisów w części dotyczącej lokali mieszkalnych - odpis obciąża koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Ma zamiar również dokonywać odpisów na fundusz remontowy od lokali użytkowych wbudowanych w budynki, mieszkalne, które również będą obciążały koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Przypadek II.

Spółdzielnia posiada w swoich zasobach m.in. wolnostojące lokale użytkowe o statusie własnościowego prawa do lokalu. Spółdzielnia na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ma zamiar utworzyć fundusz remontowy dla własnościowych lokali użytkowych wolnostojących. Zgodnie z treścią ustawy odpisy na fundusz remontowy obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00