Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. VI SA/Wa 1896/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Borowiecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2015 r. sprawy ze skargi V. S.A. z siedzibą w [...] na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2014 r., nr [...], Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej - działając na podstawie art. 245 ust. 1 w związku z art. 132 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 1410 ze zm., dalej także: "p.w.p."), po rozpatrzeniu wniosku spółki V. S.A. z siedzibą w K. (dalej także: "skarżąca spółka" lub "strona skarżąca") o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Urzędu Patentowego RP z dnia [...] października 2012 r. o odmowie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny LAMBERT LONDON STYLE SHIRTING, zgłoszony dnia 7 czerwca 2011 r. za numerem Z-386378 przez skarżącą spółkę V. S.A. z siedzibą w K. - utrzymał w mocy w/w decyzję z dnia [...] października 2012 r.
Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
W dniu 7 czerwca 2011 r. skarżąca spółka V. S.A. z siedzibą w K. dokonała zgłoszenia słowno-graficznego znaku towarowego LAMBERT LONDON STYLE SHIRTING (zgłoszenie nr Z-386378), przeznaczonego do oznaczania towarów zawartych w klasie 25: koszule męskie, krawaty oraz usług zawartych w klasie 35, a mianowicie: zgrupowanie na rzecz osób trzecich towarów pozwalające nabywcy wygodnie je oglądać i kupować w sklepie z koszulami i krawatami, reklama.
Pismem z dnia 20 sierpnia 2012 r. Urząd Patentowy RP powiadomił skarżącą spółkę, jako zgłaszającego, że po przeprowadzeniu badań organ stwierdził, iż sporny znak towarowy jest podobny, w rozumieniu art. 132 ust. 2 pkt 2 ustawy - Prawo własności przemysłowej, do wcześniej zarejestrowanego pod numerem CTM-003078557 słowno-graficznego wspólnotowego znaku towarowego LAMBERT, zgłoszonego dnia 3 marca 2003 r. i obowiązującego w Polsce od dnia 1 maja 2004 r., na rzecz L. GmbH z siedzibą w Niemczech, przeznaczonego do oznaczania towarów i usług tego samego rodzaju zawartych w klasach 25 i 35, a mianowicie: clothing (odzież) oraz advertising, marketing (reklama, marketing). Urząd Patentowy RP poinformował jednocześnie, że wszystkie towary i usługi z klas 25 i 35 znaku zgłoszonego są podobne do w/w towarów i usług objętych znakiem wcześniejszym. Organ podkreślił, że usługi zgrupowania na rzecz osób trzecich towarów pozwalające nabywcy wygodnie je oglądać i kupować w sklepie z koszulami i krawatami są komplementarne wobec takich towarów, jak odzież, a zatem również są podobne do towarów objętych znakiem wcześniejszym. Organ wyznaczył stronie skarżącej termin do wypowiedzenia się w przedmiocie wskazanej kolizji.