Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lutego 2015 r., sygn. I SA/Wa 2157/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anita Wielopolska-Fonfara Sędziowie: Sędzia WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz (spr.) Sędzia WSA Dariusz Pirogowicz Protokolant specjalista Monika Chorzewska-Korczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lutego 2015 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Wa 2157/14
UZASADNIENIE
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...], po rozpatrzeniu wniosku M. K., odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] października 2009 r., nr [...], odmawiającej stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Miasta i Gminy [...] z dnia [...] lipca 1980 r., nr [...], mocą której przejęta została na własność Państwa, za spłaty pieniężne, nieruchomość oznaczoną jako działka ewid. nr [...], o pow. [...] ha, położona w [...], stanowiąca byłą własność Pani M. K..
Minister w uzasadnieniu decyzji wskazał, że skarżącą we wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji z dnia [...] października 2009 r. podniosła okoliczność, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (Dz. U. Nr 31, poz. 206 z późn. zm.) organem właściwym rzeczowo do orzekania w zakresie stwierdzenia nieważności decyzji z dnia [...] lipca 1980 r. był wojewoda nie zaś Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Odnosząc się do powyższego organ wskazał, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydając decyzję z dnia [...] października 2009 r. swoją właściwość opierał na ugruntowanym zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie stanowisku w myśl którego właściwość rzeczową organu do stwierdzenia nieważności należy oceniać według przepisów prawa materialnego, które stanowiły podstawę ustalenia właściwości organu przy wydawaniu weryfikowanej decyzji. Jeżeli nastąpiły zmiany w strukturze administracji publicznej, wówczas należy najpierw ustalić organ, na który przeszła w danych sprawach właściwość, a następnie określić organ wyższego stopnia.