Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. VI SA/Wa 2550/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski Sędzia WSA Dariusz Zalewski (spr.) Protokolant ref. staż. Piotr Niewiński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2015 r. sprawy ze skargi G. C., M. C. i K. S. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za niezgodną z przepisami reklamę apteki oddala skargę
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. W związku z uzyskaniem informacji dotyczącej podejrzenia naruszenia art. 94a ust. 1 ustawy z dnia z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm., nazywanej dalej "P.f."), [...] Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny pismem z dnia [...] listopada 2012 r. znak: [...] zwrócił się do strony: G. C., M. C. oraz K. S., prowadzących aptekę ogólnodostępną o nazwie "B." położoną w Z. przy ul. B. [...] o złożenie wyjaśnień i dokumentów potwierdzających bądź nie, udział apteki w "Programie Opieki Farmaceutycznej" (nazywanym dalej: "POF") realizowanym wspólnie z DOZ S.A..
2. Pismem z dnia [...] grudnia 2012 r. strona potwierdziła uczestnictwo w "POF". Apteka - jako podmiot współpracujący z organizatorem Programu, tj. spółką DOZ S.A. - korzysta z systemu komputerowego, którego funkcjonalność pozwala na naliczanie "plusów" w przypadku dokonania zakupów produktów nierefundowanych ze środków publicznych oraz ustalenie wysokości rabatu, z którego może skorzystać uczestnik Programu, na podstawie rejestrowanej w tym systemie liczby "plusów". "POF" jest zorganizowaną formą sprawowania opieki farmaceutycznej przez apteki. Całość programu można podzielić na trzy części: (1) informacje o zapobieganiu i leczeniu chorób skierowane do ogółu uczestników programu, (2) usługi polegające na dokumentowanym, indywidualnym udzielaniu porad, przechowywaniu i przetwarzaniu informacji dotyczących zdrowia pacjenta i przebiegu farmakoterapii, (3) oferta cenowa (rabatowa) dla uczestników programu.