Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 lutego 2015 r., sygn. VI SA/Wa 4105/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Sędzia WSA Renata Nawrot Protokolant ref. staż. Łukasz Kawalec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2015 r. sprawy ze skargi L. z siedzibą w N., Niemcy na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2011 r. nr [...], [...], [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znaki towarowe oddala skargę

Uzasadnienie

Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej zaskarżoną decyzją z [...] marca 2011 r. - w jej pkt 1 i 2, stwierdził wygaśnięcie praw ochronnych na międzynarodowe, słowno-graficzne znaki towarowe, tj. "MISTER CHOC" o nr [...] z dniem 29 maja 2003 r. przeznaczonego do oznaczania towarów w klasie 30 tj.: "chleb, ciastka, słodycze, lody, biszkopty oraz na znak towarowy" oraz "MISTER CHOC" o nr [...] z dniem 31 lipca 2005 r. przeznaczonego do oznaczania towarów w klasie 30 tj.: "chleb, końcowe wyroby cukiernicze i słodycze, lody jadalne, biszkopty, czekolada i produkty z czekolady", zarejestrowanych na rzecz L. KG z siedzibą w N. (N.) (dalej sprzeciwiający). W pkt 3 decyzji organ oddalił natomiast sprzeciw w sprawie unieważnienia prawa ochronnego na słowno-graficzny znak towarowy "Solidarność MISTER CHOCO" o nr [...], udzielonego na rzecz S. Sp. z o.o. z siedzibą w L. (dalej uprawniony) oraz przyznał uprawnionemu zwrot kosztów postępowania.

Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

We wrześniu 2007 r. Urząd Patentowy RP udzielił na rzecz S. Sp. z o.o. z siedzibą w L. prawo ochronne na słowno-graficzny znak towarowy "Solidarność Mister Choco", celem oznaczania nim towarów w klasie 30, tj.: "wyrobów cukierniczych, słodyczy, cukierków, czekoladek". Znak ten został zarejestrowany pod nr [...].

Od powyższej decyzji L. KG w lipcu 2008 r., wniósł sprzeciw, podając jako jego podstawę prawną art. 132 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 ze zm.), dalej p.w.p. Zdaniem sprzeciwiającego sporny znak towarowy jest podobny do jego słowno-graficznych znaków towarowych "MISTER CHOC" nr [...] oraz "MISTER CHOC" nr [...], w sposób mogący powodować mylne skojarzenie i wprowadzenie nabywców w błąd co do pochodzenia towarów oznaczonych przedmiotowymi znakami. Wskazał, że ochrona znaku nr [...] obejmuje towary z klasy 30 "chleb, ciastka, słodycze, lody, biszkopty", a znaku nr [...] obejmuje towary z klasy 30 "chleb, końcowe wyroby cukiernicze i słodycze, lody jadalne, biszkopty, czekolada i produkty z czekolady", a zatem sporny znak towarowy stwarza niebezpieczeństwo wprowadzenia odbiorców w błąd, a w szczególności skojarzenia tych znaków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00