Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 lutego 2015 r., sygn. II SA/Wa 1534/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj, Sędziowie WSA Eugeniusz Wasilewski, Janusz Walawski (spr.), , Protokolant specjalista Elwira Sipak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2015 r. sprawy ze skargi W. O. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska - oddala skargę -
Uzasadnienie
Prezes Rady Ministrów, na podstawie art. 15 ust. 10 w związku z art. 15 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 1113 z późn. zm.), w dniu [...] czerwca 2014 r. wydał decyzję nr [...], którą odwołał W. O. ze stanowiska członka etatowego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w O.
Prezes Rady Ministrów w uzasadnieniu decyzji przytoczył treść przepisów mających zastosowanie w sprawie i podał m.in., że wniosek Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w O. z dnia [...] września 2013 r. o odwołanie ww. ze stanowiska członka Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w O., odnosił się do przesłanki określonej w art. 15 ust. 9 pkt 3, który stanowi, że odwołanie członka kolegium następuje w przypadku stwierdzenia powtarzającego się naruszania prawa podczas wykonywania obowiązków lub uchylania się od ich wykonywania. Przesłanka ta dotyczy naruszenia prawa, przy czym sformułowanie to sugeruje, iż przedmiotem naruszeń mogą być nie tylko przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Naruszenie może dotyczyć także przepisów prawa obowiązującego wewnętrznie, czyli w tym przypadku, także przepisów przyjętych wewnętrznie w ramach regionalnej izby obrachunkowej. Ponadto, naruszenia powinny być powtarzające się, a zatem, powinno dojść do więcej niż jednego naruszenia prawa.