Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 27 lutego 2015 r., sygn. II SA/Rz 1261/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Jerzy Solarski /spr./ Sędziowie WSA Ewa Partyka WSA Paweł Zaborniak Protokolant sekretarz sądowy Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 lutego 2015 r. sprawy ze skargi S. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku dla opiekuna uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] czerwca 204r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze [...] /dalej: SKO/, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm., dalej: K.p.a.), w związku z art. 2 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. poz. 567), po rozpatrzeniu odwołania S. R. od decyzji Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] czerwca 2014 r. Nr [...] orzekającej o odmowie przyznania zasiłku dla opiekuna - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu stwierdzone zostało, że odmowa przyznania S. R. prawa do zasiłku dla opiekuna w związku z opieką nad niepełnosprawną w stopniu znacznym babcią E. G., gdyż wnioskodawczyni nie spełnia przesłanek do przyznania zasiłku dla opiekuna, bowiem zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, w pierwszej kolejności do alimentacji zobowiązane są dzieci E. G. W takim przypadku przyznanie świadczenia dla wnuka mogłoby nastąpić tylko wtedy, gdyby żadne z dzieci nie było w stanie opieki sprawować.

W odwołaniu S. R. podała, że jest jedyną osobą, która może się opiekować babcią. Córka E. G. przebywa na stałe we Włoszech i nie interesuje się jej sytuacją, stąd realizacja przez nią obowiązku alimentacyjnego byłaby nadmiernie utrudniona. Syn pracuje zawodowo utrzymując własną rodzinę i nie jest w stanie pokryć kosztów zapewnienia jej opieki. Odwołująca się opiekę sprawuje nieprzerwanie od 2009 r. i związku z tym do lipca 2013 r. otrzymywała świadczenie pielęgnacyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00