Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 19 lutego 2015 r., sygn. II SA/Rz 1335/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Joanna Zdrzałka /spr./ Sędziowie WSA Elżbieta Mazur-Selwa WSA Paweł Zaborniak Protokolant sekretarz sądowy Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 lutego 2015 r. sprawy ze skargi T. S. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej -skargę oddala-

Uzasadnienie

II SA/Rz 1335/14

UZASADNIENIE

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) [...] prowadził postępowanie w sprawie stwierdzenia u T. S. choroby zawodowej - astmy oskrzelowej określonej w poz. 6 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (t. j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1367) - wykazu chorób zawodowych.

W toku tego postępowania, po wydaniu orzeczeń lekarskich przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy [...] oraz Instytut Medycyny Pracy [...], PPIS [...], decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u T. S. choroby zawodowej- astmy oskrzelowej. Decyzją z dnia [...] maja 2010 r. nr [...], Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny (PWIS) [...], po rozpatrzeniu odwołania strony, utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

Wyrokiem z dnia 5 listopada 2010 r. sygn. II SA/Rz 718/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uchylił obie wymienione wyżej decyzje. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że zostały one wydane w oparciu o dwa sprzeczne ze sobą orzeczenia medyczne, a próba sanowania wadliwie ustalonego stanu faktycznego sprawy, polegająca na zwróceniu się do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy [...] o zajęcie stanowiska w zakresie stwierdzonych rozbieżności, podjęta została z naruszeniem prawa. W przypadku powzięcia wątpliwości co do wydanej opinii, organ winien usunąć ją w ramach własnego postępowania i oceny lub powołać biegłego do oceny przedłożonych stanowisk jednostek orzeczniczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00