Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. I SA/Po 1049/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Waldemar Inerowicz(spr.) Protokolant ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lutego 2015r. sprawy ze skargi A S.C. [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem złożonym w dniu [...] X. Spółka Cywilna - K. J., K. J. (dalej jako: "spółka", "wnioskodawczyni", "skarżąca") wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym spółka wskazała, że prowadzi działalność w całości opodatkowaną podatkiem od towarów i usług - nie wykonuje czynności zwolnionych z podatku VAT, bądź nie podlegających opodatkowaniu. Na cele prowadzonej działalności wnioskodawczyni w latach 2007-2012 wynajmowała od Y. Sp. z o.o. z siedzibą w A. k/B. nieruchomość, w skład której wchodziły pomieszczenia magazynowe oraz biurowe. W umowie najmu widnieje zapis, że "wszystkie powstające dodatkowe koszty związane z nieruchomością, takie jak ubezpieczenie, podatek gruntowy, opłaty, podatki, usuwanie odpadów, doprowadzanie energii, gaz, itp. najemca będzie ponosił sam", a także, że "wszystkie powstające koszty dodatkowe najemca rozlicza bezpośrednio z głównym najemcą, firmą Z.". Przez cały okres trwania umowy najmu, tj. od 2007 r. do 2012 r. ani wynajmujący Y. Sp. z o.o., ani główny najemca Z. nie obciążali spółki, jako wynajmującego, kosztem podatku od nieruchomości w formie odrębnych faktur, przez co spółka była przekonana, że koszt tego podatku był zawarty w ustalonym między wynajmującym a najemcą czynszem najmu. Pod koniec trwania umowy najmu, w dniu [...] marca 2013 r., Y. Sp. z o.o. wystawiła na wnioskodawczynię, jako najemcę, dwie faktury wskazując w nich jako nazwę usługi odpowiednio "podatek od nieruchomości za rok 2010" oraz "podatek od nieruchomości za rok 2011". Faktury zostały wystawione ze stawką 23% - podatek został obliczony od wykazanej na fakturze wartości netto wspomnianego "podatku od nieruchomości".