Wyrok WSA w Opolu z dnia 17 lutego 2015 r., sygn. II SA/Op 630/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz (spr.) Protokolant St. insp. sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 lutego 2015 r. sprawy ze skargi P. D. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 31 października 2014 r., nr [...] w przedmiocie przyznania płatności rolnośrodowiskowej w zmniejszonej wysokości oddala skargę.
Uzasadnienie
P. D. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, skargę na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu (dalej: Dyrektor OR ARiMR) z dnia 31 października 2014 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej: Kierownik BP ARiMR) w Opolu z dnia 18 sierpnia 2014 r., nr [...] w sprawie przyznania skarżącemu płatności rolnośrodowiskowej w pomniejszonej wysokości na rok 2013.
Wniesienie skargi poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu:
Wnioskiem z dnia 13 maja 2013 r. (wpływ do organu 14 maja 2011 r.) P. D. wystąpił do Kierownika BP ARiMR Opolu o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007 - 2013) na rok 2013, w tym w ramach pakietu 2 Rolnictwo ekologiczne w wariancie 2.9 - uprawy sadownicze i jagodowe (dla których zakończono okres przestawiania) wskazał łączną powierzchnię 5,78 ha na 6 działkach ewidencyjnych, oznaczonych literami A, B, D, E, F, I, natomiast w ramach wariantu 2.11 - pozostałe uprawy sadownicze i jagodowe (dla których zakończono okres przestawiania) powierzchnię 24,44 ha na 4 działkach oznaczonych C, G, H, J.
W dniach 2-9 sierpnia 2013 r. organ przeprowadził kontrolę na miejscu w obecności wnioskodawcy, w wyniku której stwierdzono, że w odniesieniu do działek rolnych A, B oraz I produkcja rolna nie jest prowadzona zgodnie z najlepszą wiedzą i kulturą, przy zachowaniu należytej dbałości o stan fitosanitarny roślin (kod błędu E6), natomiast dla działki rolnej I - brak jest utrzymania minimalnej obsady drzew i krzewów (kod błędu E7). W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami P. D. wyjaśnił w piśmie z dnia 9 sierpnia 2013 r., że międzyrzędzia są wykoszone i utrzymywane w dobrej kulturze rolnej, a z powodu ekstremalnie wysokich temperatur sadzonki porzeczki czarnej są celowo utrzymywane w zachwaszczeniu, co nie było kwestionowane przez kontrolerów Jednostki Certyfikującej (dalej w skrócie JC) oraz przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Opolu (zwanego dalej WIJHARS), którzy podpowiadali, że chwasty chronią roślinę przed niekorzystnymi warunkami.