Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 5 lutego 2015 r., sygn. I SA/Ol 659/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka, Sędziowie sędzia WSA Zofia Skrzynecka (sprawozdawca), sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 5 lutego 2015r. sprawy ze skargi podmiotu A na akt Samorządu Województwa z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy przyznania pomocy na realizację projektu I. oddala skargę; II. zasądza od Skarbu Państwa (kasa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie) na rzecz radcy prawnego kwotę 360 zł (trzysta sześćdziesiąt) powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną udzieloną stronie skarżącej z urzędu.
Uzasadnienie
W dniu 8 lutego 2013 r. Klub A (dalej również jako: "strona", "skarżący", "Klub", "Stowarzyszenie") złożył, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "[...]", wniosek o przyznanie pomocy w wysokości 11.956,40 zł na realizację operacji pt.: "Organizacja szkolenia nauki gry "[...]"" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013 Oś 4 Leader Działanie 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w zakresie małych projektów".
Po zakończeniu naboru wniosków Lokalna Grupa Działania "[...]" w dniu 22 marca 2013 r. przekazała wniosek strony wraz z dołączonym do niego dokumentami Samorządowi Województwa, pełniącemu funkcję Instytucji Wdrażającej.
Pismami z dnia 4 grudnia 2013 r. oraz 28 lutego 2014 r. Instytucja Wdrażająca, działając na podstawie § 11 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2013 r. poz. 1163 ze zm.), zwanego dalej: "rozporządzeniem", wezwała wnioskodawcę do usunięcia wskazanych w tych pismach nieprawidłowości lub braków w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwań. Po dokonaniu bowiem weryfikacji kompletności i poprawności wniosku, zgodności z zasadami przyznawania pomocy, limitu i poziomu pomocy, racjonalności kosztów, weryfikacji krzyżowej oraz zaliczki, stwierdzono, że wniosek wymaga uzupełnień i wyjaśnień w zakresie opisanym w treści ww. wezwań. W odpowiedzi na te wezwania przy pismach z dnia 18 grudnia 2013 r. i 17 marca 2014 r., skarżący przedłożył ponownie wnioski o przyznanie pomocy.