Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 lutego 2015 r., sygn. III SA/Lu 818/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom,, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Małgorzata Olejowska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 12 lutego 2015 r. sprawy ze skargi "W.-T." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do sądu decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r., znak: [...], Dyrektor Izby Celnej w B. P. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. P. z dnia [...] kwietnia 2014 r., znak: [...], w przedmiocie nałożenia na spółkę [...] "W.- [...] " z siedzibą w A., Kazachstan.

Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

W dniu 20 marca 2014 r. funkcjonariusze Oddziału Celnego w B. P przeprowadzili kontrolę dokumentów posiadanych przez P. T. z Białorusi, kierowcę ciągnika siodłowego marki Mercedes-Benz o nr rej. [...] z naczepą marki Krone o nr rej. [...], użytkowanego przez przewoźnika: [...] "W.- [...] ", wykonującego międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy.

Wśród dokumentów, które okazał w trakcie kontroli kierujący pojazdem było m.in. zezwolenie na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nr [...], uprawniające do wykonywania przewozu do/z państwa trzeciego.

W wyniku kontroli stwierdzono wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczny podmiot bez wymaganego zezwolenia. Z ustaleń opisanych w protokole kontroli wynika, że ww. pojazdem wykonywano przewóz ładunku o masie 12.400 kg. Miejscem załadunku towaru była miejscowość K. w Polsce, natomiast miejscem rozładunku miejscowość A. w Kazachstanie. W protokole wskazano, że przewoźnik z Kazachstanu, wykonując przewóz z Polski do Kazachstanu, powinien posiadać zezwolenie na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy na terytorium RP uprawniające do przewozu dwustronnego. Analiza przedstawionego do kontroli zezwolenia nr [...] wykazała, że dokument ten, zgodnie z zapisem w części A, uprawnia jedynie do wykonywania przewozu do/z państwa trzeciego. Kierowca pojazdu oświadczył, że nie posiada ważnego zezwolenia na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy na terytorium RP uprawniającego do przewozu dwustronnego i nie posiada również zezwolenia EKMT. Kierowca pojazdu bez wnoszenia uwag podpisał zarówno protokół kontroli, jak też zawarty w ww. załączniku opis stwierdzonych w jej trakcie naruszeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00