Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 25 lutego 2015 r., sygn. II SA/Go 866/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Protokolant sekr. sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2015 r. sprawy ze skargi K.J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2014 r., Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy, wydaną z upoważnienia Starosty, decyzję z dnia [...] czerwca 2014 r., Nr [...] o skierowaniu K.J. na badania lekarskie w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

Organ orzekał w następującym stanie faktycznym wynikającym z akt administracyjnych sprawy:

W dniu 27 maja 2014 r. do Starostwa Powiatowego wpłynęło zawiadomienie ze Szpitala [...], podpisane przez lekarza specjalistę neurologa, iż wobec K.J. zachodzą przesłanki określone w ust. 4 załącznika nr 4B do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami ( tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 133).

Pismem z dnia [...] maja 2014r. Starosta zawiadomił K.J. o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie skierowania na kontrolne badania lekarskie.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2014r., Nr [...], wydaną z upoważnienia Starosty, K.J., posiadający uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi kategorii A, B Nr [...], seria druku [...], wydane [...] grudnia 2004r. przez Starostę, skierowany został na badania lekarskie.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji, powołując się na przepis art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami ( tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 600, z późn. zm., dalej zwaną “ustawą o kierujących pojazdami"), wskazał, iż starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy na badanie lekarskie, jeżeli istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do jego stanu zdrowia. Wyjaśnił, iż decyzję taką wskazany organ wydaje, zgodnie z dyspozycją art. 99 ust. 2 pkt 1 lit. a powołanej ustawy, działając z urzędu na podstawie informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach wykonywania zadań własnych. Zgodnie bowiem z art. 75 ust. 1 pkt 5 ustawy, badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami podlega osoba posiadająca prawo jazdy jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu jej zdrowia. Powołał się też na wydane w oparciu o dyspozycję art. 123 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w § 2 ust. 5 precyzujące, że starosta może skierować na badanie lekarskie osobę, co do której powziął wiarygodną informację o zastrzeżeniach w stanie zdrowia tej osoby mogących powodować niezdolność do prowadzenia pojazdów. Badania te, zgodnie z § 3 ust. 1 w związku z § 14 ww. rozporządzenia, przeprowadzane są przez lekarza uprawnionego, zaś na podstawie § 9 ust. 1 tegoż rozporządzenia przeprowadzane są w wojewódzkich ośrodkach medycyny pracy. Wyjśnił, iż zgodnie z art. 79 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami, uprawniony lekarz, po przeprowadzeniu badania lekarskiego, wydaje osobie skierowanej orzeczenie lekarskie. W myśl § 8b rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, sposób oceny stanu zdrowia osoby chorej na padaczkę w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami określa załącznik nr 4b. Ustęp 4 ww. załącznika stanowi, że lekarz, który podczas wykonywania zawodu, stwierdził u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy przypadek wystąpienia napadu o symptomatologii padaczkowej lub podejrzenie albo istnienie padaczki, niezależnie od okoliczności, powinien niezwłocznie powiadomić organ wydający prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych tej osoby do kierowania pojazdami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00