Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 lutego 2015 r., sygn. I SA/Gd 1010/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 lutego 2015 r. sprawy ze skargi ,,A" na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 6 maja 2014 r. nr [....] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 10 lutego 2014 r. A (dalej: Wnioskodawca, skarżący) złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku usług konsultacji i badań psychologicznych wykonywanych w ramach badań wstępnych i okresowych wynikających z Kodeksu pracy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Oprócz działalności naukowo-dydaktycznej, w celu realizowania działalności usługowej w zakresie badań psychologicznych związanych z psychologią pracy - Wnioskodawca powołał podmiot - Pracownię Psychologii Pracy. Pracownia psychologiczna zatrudnia wykwalifikowanych psychologów posiadających uprawnienia Marszałka Województwa do przeprowadzania badań psychologicznych osób kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy, kierujących pojazdami uprzywilejowanym, osób kierowanych decyzją Starostwa na badanie psychologiczne po przekroczeniu punktów karnych, kierowaniu pojazdem po spożyciu alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, czy po spowodowaniu wypadku drogowego, w którym była osoba ranna lub zabita.

Pracownia Psychologii Pracy poszerzyła swoją działalność, podejmując zlecenia na realizację badań psychologicznych dla podmiotów związanych z profilaktyką i ochroną zdrowia (przychodnie medycyny pracy, ośrodki zdrowia). Badania psychologiczne są realizowane na zlecenie lekarza medycyny pracy w oparciu o skierowanie na badanie lub konsultację psychologiczną. Celem takiego badania jest określenie predyspozycji psychofizycznych osoby badanej do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Lekarz ustalając niezbędny zakres badania, wykorzystuje odpowiednie zalecenia dla poszczególnych rodzajów narażenia zdrowia, łącząc je w jeden profil badania, odpowiedni do kompleksowej oceny wpływu różnych czynników narażenia na zdrowie pracownika, a także mając na uwadze wykluczenie istnienia choroby, która mogłaby stanowić zagrożenie dla innych osób (np. w przypadku kierowania pojazdem służbowym kat. B, dla innych uczestników ruchu drogowego). W tym celu lekarz medycyny pracy zleca Wnioskodawcy konsultację psychologiczną lub badanie psychologiczne do wykonania przez psychologa. Zlecona konsultacja psychologiczna lub badanie psychologiczne są badaniem pomocniczym dla lekarza medycyny pracy w celu określenia sprawności psychofizycznej pracownika lub tylko wybranych jej obszarów (np. funkcji wzrokowych, w tym zdolności widzenia zmierzchowego i wrażliwości na olśnienie).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00