Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 lutego 2015 r., sygn. II SA/Gd 778/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Górska Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędzia WSA Janina Guść Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2015 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 8 października 2014 r., nr [...] w przedmiocie nakazania usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 20 sierpnia 2014 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.) - dalej jako "ustawa - Prawo budowlane", Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał M. i K. Z. usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości w stanie technicznym budynku usytuowanego na działce nr [...] w obrębie nr [...], przy ul. C. w S. poprzez wykonanie, w terminie do dnia 30 października 2015 r.: remontu więźby dachowej, remontu instalacji elektrycznej I piętra, II piętra i poddasza, a także dostarczenie oświadczenia osób, pod nadzorem których wykonywane były ww. roboty o ich wykonaniu zgodnie z obowiązującymi przepisami (w przypadku instalacji dodatkowo dołączenie protokołu badania wykonanego po jej remoncie) oraz zakazał użytkowania II piętra i poddasza ww. budynku do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

W uzasadnieniu organ przytoczył treść art. 61 pkt 1 i 2 oraz art. 66 ust. 1 i 2 ustawy - Prawo budowlane i stwierdził, że podczas oględzin w dniu 1 lipca 2014 r., na które nie stawiły się strony postępowania pomimo prawidłowego zawiadomienia, ustalił, iż stan techniczny budynku jest zły, obiekt ulega dalszej degradacji i dewastacji; właściciele nie podejmują żadnych prac naprawczych; na poddaszu przebywają osoby, chociaż jego pomieszczenia nie nadają się do zamieszkania.

Organ powołał się także na ustalenia z kontroli lokalu mieszkalnego nr [...] w tym budynku, która odbyła się w dniu 22 października 2013 r., stwierdzając, że wynika z nich, iż lokal znajdował się w bardzo złym stanie technicznym: występowały liczne zacieki, zniszczone ściany (grzyb), sufity i podłogi, na pozarywanych podłogach widoczne kałuże wody, brak wody, instalacja elektryczna w złym stanie. Organ dodał, że do akt sprawy włączono książkę obiektu budowlanego, a także protokół kontroli okresowej budynku z 5 lipca 2014r, w którym stwierdzono "znaczne zużycie techniczne, zakres i charakter zalecanych robót wymagają opuszczenia pomieszczeń przez ich użytkowników", oraz protokoły z przeprowadzonych badań i sprawdzeń stanu instalacji w obiekcie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00