Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 lutego 2015 r., sygn. III SA/Gd 823/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak Sędziowie: Sędzia NSA Anna Orłowska (spr.) Sędzia WSA Jolanta Sudoł Protokolant starszy sekretarz sądowy Wioleta Gładczuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2015 r. sprawy ze skargi B. D. na decyzję Inspektora Transportu Drogowego z dnia 31 lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego z naruszeniem prawa oddala skargę.

Uzasadnienie

Stan sprawy jest następujący:

w dniu 3 kwietnia 2014 r. na drodze krajowej nr [...] w miejscowości K. przeprowadzono kontrolę drogową pojazdu członowego marki S. o nr rejestracyjnym [...] z naczepą marki W. o nr rejestracyjnym [...]. Pojazdem kierował H. S. Kierowca przewoził piasek z miejscowości P. do miejscowości D. w imieniu przedsiębiorcy B. D. Do kontroli kierowca okazał wypis nr [...] z zaświadczenia nr [...] na przewozy drogowe na potrzeby własne. Podczas kontroli ustalono również, że w tachografie zamontowanym w pojeździe S. o nr rej. [...] jest wpisany numer [...]. Przebieg i wyniki kontroli zostały udokumentowane protokołem kontroli nr [...].

Decyzją z dnia 5 czerwca 2014 r. nr [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Drogowego na podstawie art. 92 a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. 2013, poz. 1414 ze zm.), lp. 1. 1, lp. 6.1.4. załącznika nr 3 do ww. ustawy oraz zgodnie z ustaleniami ww. protokołu kontroli nałożył na B. D. karę pieniężną w wysokości 9000 zł.

Organ uznał, że kierowca nie był pracownikiem przedsiębiorcy B. D., gdyż jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę jedynie w Firmie [...]. Mając na uwadze powyższe stwierdzono, że wykonywany w dniu kontroli przejazd nie był przewozem drogowym na potrzeby własne, tylko transportem drogowym, a zatem przedsiębiorca powinien uzyskać licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy. Wyjaśnienia B. D., że kierowca jest pracownikiem firmy [...], ponieważ zgodnie z umową o pracę z dnia 28 lutego 2014 r. kierowca został skierowany do pracy przez agencję pracy tymczasowej [...], nie zostały uwzględnione. Karę za naruszenie wymierzono w kwocie 8000 zł

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00