Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. I SA/Bd 1326/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Urszula Wiśniewska sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Protokolant: po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 lutego 2015 r. sprawy ze skargi K. M. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Celnego w T.

określił P.P.H.U. "P., K. M. (skarżącemu) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc styczeń i luty 2008 roku. Ww. decyzja, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji była decyzją nieostateczną.

Organ stwierdził, że w niniejszej sprawie występuje uzasadniona obawa, iż zobowiązanie nie zostanie wykonane z powodu zbywania w trakcie trwania postępowania podatkowego przez podatnika oraz jego małżonkę majątku na rzecz innych członków rodziny. Ponadto w ocenie organu podatnik nie posiada majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

W związku z powyższym postanowieniem z dnia [...] organ, działając na podstawie art. 239b § 1 pkt 2 i pkt 3 oraz § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) nadał ww. decyzji z dnia 31 lipca 2014r. rygor natychmiastowej wykonalności.

Nie zgadzając się z ww. postanowieniem strona złożyła zażalenie, zarzucające rozstrzygnięciu naruszenie: art. 239b § 1 Ordynacji podatkowej, poprzez wydanie rygoru natychmiastowej wykonalności nieprawomocnej decyzji podatkowej, w sytuacji kiedy podatnik przez okres 6 lat nie podjął żadnych działań opisanych w cytowanym przepisie prawa, a tylko one uprawniają zastosowanie rygoru natychmiastowej wykonalności, oraz art. 187 § 1 i § 3 i art. 188 Ordynacji podatkowej, poprzez nie uwzględnienie i nie rozpatrzenie faktu, że pomiędzy sumą zabezpieczenia ze stycznia 2013 roku (4.880.000 zł), a sumą objętą rygorem natychmiastowej wykonalności (3.497.717 zł) istnieje różnica 1.382.283 zł na korzyść podatnika, a decyzja podatkowa nie jest jeszcze prawomocna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00