Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 stycznia 2015 r., sygn. I SA/Wr 2261/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Semiczek (spr.), Sędziowie sędzia NSA Henryka Łysikowska, sędzia WSA Katarzyna Radom, Protokolant starszy asystent sędziego Aleksandra Wysocka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 stycznia 2015 przy udziale sprawy ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług i dokonania zabezpieczenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej we W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z dnia [...]r., nr [...] określającej M. M. przybliżoną kwotę zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług za lipiec, sierpień i wrzesień 2013 r. oraz przybliżoną kwotę odsetek za zwłokę od tej zaległości i orzekł o zabezpieczeniu tej zaległości wraz z odsetkami na majątku płatnika.
Organ stwierdził u podatnika odliczenie podatku naliczonego z faktur nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych z tytułu nabycia granulatu srebra i złota, tzw. "pustych faktur". Na tej podstawie organ uznał, że podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 88 ust 3a pkt. 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011r. nr 177 poz. 1054 z późn. zm). Dlatego organ określił zobowiązanie do zapłaty. Jednocześnie stwierdzono, że Strona nie dysponując w rzeczywistości towarem, nie mogła dokonać jego sprzedaży. Tym samym faktury wystawione przez stronę nie dokumentują rzeczywistej sprzedaży, a jedynie stanowią "puste faktury" uzasadniające określenie zobowiązania na podstawie art. 108 ust 1 ustawy o VAT .
Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia [...] r., określił przybliżoną kwotę zaległości podatkowych wraz z odsetkami i zabezpieczył na majątku Strony te zaległości podatkowe.