Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. VI SA/Wa 3651/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Sędziowie: Sędzia WSA Jacek Fronczyk (spr.) Sędzia WSA Danuta Szydłowska Protokolant: ref. staż. Piotr Czyżewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi C. P. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie przejazdu bez uiszczenia opłaty elektronicznej oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] listopada 2012 r. około godziny 15:05 w trakcie kontroli mobilnej na autostradzie [...] na odcinku węzeł B.- węzeł K. dokonano skanowania pojazdu marki [...] o nr rej. [...] i przyczepy o nr rej. [...], w wyniku czego nie wykryto w tym pojeździe urządzenia służącego do poboru opłaty elektronicznej. W związku z powyższym, na 235 kilometrze autostrady [...] w kierunku K., inspektor Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli ww. zespół pojazdów. Pojazdem kierował C.P. Na podstawie okazanych przez kierowcę dowodów rejestracyjnych ustalono, że dopuszczalna masa całkowita kontrolowanego zespołu pojazdów przekraczała 3,5 tony.

W wyniku oględzin kabiny pojazdu oraz wyjaśnień kierowcy stwierdzono, że przedmiotowy pojazd nie został wyposażony w urządzenie służące do elektronicznego poboru opłat i nie był to pojazd zwolniony z obowiązku uiszczenia opłaty.

Kierowca pojazdu oświadczył, że nie wiedział o obowiązku ponoszenia opłat przez pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Takiej informacji nie zauważył też przy wjeździe na autostradę.

W wyniku ustaleń przyjęto więc, że C. P. w dniu [...] listopada 2012 r. nie uiścił opłaty elektronicznej za przejazd po odcinku autostrady [...].

W konsekwencji Główny Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] nałożył na skarżącego karę pieniężną w wysokości 3000 zł.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy C. P. podniósł, że kara pieniężna została na niego nałożona bezpodstawnie, bowiem obowiązek posiadania urządzenia viabox ciąży na kierujących zespołem pojazdów, którego naczepa lub przyczepa przekracza 3,5 tony. W przedmiotowej sprawie przyczepa miała natomiast masę dopuszczalną określoną na 1200 kg, a ustawa nie nakazuje wliczania samochodu osobowego do dopuszczalnej masy całkowitej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00