Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2015 r., sygn. VII SA/Wa 1121/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, , Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk (spr.), Sędzia WSA Ewa Machlejd, Protokolant st. ref. Anna Tomaszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi M. T. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] kwietnia 2014 r. znak [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami skargę oddala.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] działając na zasadzie art. 1 i 2 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856 z późn. zm.), art. 127 § 2 w związku z art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U. z 2013 r., poz. 267) po rozpatrzeniu odwołania M. G. od decyzji nr [...] z [...] lutego 2014 r. wydanej przez Starostę [...] o cofnięciu M. G. uprawnienia do kierowania pojazdami orzekło o utrzymaniu w mocy zaskarżonej decyzji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że zaskarżoną decyzją cofnięto M. G., posiadającemu prawo jazdy kat. B T nr [...] wydane [...] sierpnia 2006 r. przez Starostę [...], uprawnienia do kierowania pojazdami. W uzasadnieniu wskazane zostało, że orzeczeniem lekarskim nr [...] z [...] lutego 2014 r. wydanym przez Instytut Medycyny [...] im. [...] stwierdzono istnienie przeciwwskazań lekarskich do kierowania pojazdami w zakresie posiadanych uprawnień, w którym wyznaczono termin następnego badania lekarskiego na styczeń 2016 r. Organ był zatem zobligowany, na podstawie przepisów ustawy o kierujących pojazdami, do cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami M. G.. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Od niniejszej decyzji M.G. złożył odwołanie, w którym zażądał uchylenia zaskarżonej decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania, celem przeprowadzenia postępowania dowodowego w znacznej części. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] rozpoznając odwołanie wskazało, że w świetle ustaleń organu I instancji oraz obowiązującego stanu prawnego Kolegium nie znalazło podstaw do uchylenia zaskarżonej decyzji. Materialnymi przepisami stanowiącymi podstawę rozstrzygania w niniejszej sprawie są: ustawa z dnia 5 stycznia 201 1 r. o kierujących pojazdami (zwana dalej ustawą) oraz stosowane na podstawie art. 137 ustawy rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarski kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (zwane dalej rozporządzeniem). Zgodnie z art. 75 ust 1 pkt 5 ustawy badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem podlega kierujący pojazdem skierowany decyzją starosty jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu jej zdrowia. Z kolei decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym wydaje starosta w razie stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem (art 103 ust 1 pkt 1 lit a ustawy) . Zgodnie z rozporządzeniem, jeżeli orzeczenie lekarskie stwierdza istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, to osoba badana może w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie, w odpowiednim trybie, od jego treści wraz z uzasadnieniem. Z kolei, uprawniony lekarz podmiotu odwoławczego, wydaje ostateczne orzeczenie lekarskie w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania odwołania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00