Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 stycznia 2015 r., sygn. I SA/Wa 1722/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Przemysław Żmich Sędziowie: WSA Dorota Apostolidis WSA Piotr Przybysz (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Artur Dobrowolski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 12 maja 2014 r. J. C. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2014 r., [...], w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej zabudowanej położonej w W., oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [...]. Skarga została uzupełniona pismem z dnia 14 czerwca 2014 r. oraz pismem z dnia 5 grudnia 2014 r.

Zaskarżona decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Wnioskiem z dnia 20 marca 2000 r. J. C. wystąpił o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej zabudowanej uregulowanej w KW nr [...], położonej w W., oznaczonej jako działka [...].

Prezydent W. decyzją z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] orzekł o odmowie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej położonej w W., oznaczonej jako działka ewid. nr [...]. W uzasadnieniu organ podniósł, że J. C. - użytkownik wieczysty powyższej nieruchomości, wniosek o przekształcenie złożył w dniu 20 marca 2000 r. Jednak z tego powodu, że obecne kwestie przekształceń reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. nr 175, poz. 1459 ze zm.), wniosek ten rozpoznał na podstawie jej przepisów. Organ uznał, że w przedmiotowej sprawie nie może mieć zastosowania art. 4 ust. 13 powyższej ustawy, o co wnioskował J. C., ponieważ zdaniem organu brak jest podstaw prawnych do ustalenia opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na zasadach określonych w tym przepisie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00