Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15 stycznia 2015 r., sygn. I SA/Rz 993/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz / spr./ Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska WSA Tomasz Smoleń Protokolant sekr. sąd. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 stycznia 2015r. sprawy ze skargi "A" S.A. z siedzibą w L. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] września 2014r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji przepisów prawa 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2014r. nr [...], 2) określa, że uchylone postanowienia nie podlegają wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej "A" S.A. z siedzibą w L. kwotę 357 (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego, 4) zarządza zwrot na rzecz skarżącej "A" S.A. z siedzibą w L. kwoty 100 (słownie: sto) złotych tytułem nadpłaconego wpisu od skargi.
Uzasadnienie
I SA/Rz 993/14
UZASADNIENIE
Przedmiotem zaskarżenia jest postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] września 2014r. nr [...], którym wskazany organ, po rozpatrzeniu zażalenia "A" S.A. z siedzibą w L. (dalej: Spółka) na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2014r. nr [...] odmawiające wszczęcia postępowania o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.
Zaskarżone postanowienie zostało wydane w następującym stanie faktycznym:
Spółka wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia [...] kwietnia 2014r. (data wypełnienia wniosku), który wpłynął do organu 23 kwietnia 2014r., wystąpiła o interpretację art. 83 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2014r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.; dalej: ustawa o VAT), przy czym przedstawiła następujący stan faktyczny: Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i podatnikiem VAT UE. Jest współwłaścicielem statku powietrznego - samolotu, który wykorzystuje w bieżącej działalności gospodarczej (produkcja wyrobów chemicznych). Spółka nie jest przewoźnikiem lotniczym (nie posiada stosownych koncesji), nie świadczy tym samym usług przewozów lotniczych (nie prowadzi działalności gospodarczej jako koncesjonowany przewoźnik lotniczy). W związku z wykonywaniem lotów na własne potrzeby Spółka otrzymuje od podmiotu posiadającego siedzibę na terytorium Polski (Spółki z o.o.) fakturę dotyczącą świadczonej na jego rzecz usługi obsługi naziemnej samolotu tzw. opłata handlingowa. Na fakturze w pozycji dotyczącej stawki VAT jest wskazane 0 %, z wyjaśnieniem że wynika to z art. 83 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT.