Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 stycznia 2015 r., sygn. III SA/Po 582/14

 

Dnia 14 stycznia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Szymon Widłak (spr.) Sędziowie WSA Barbara Koś WSA Marek Sachajko Protokolant: st. sekr. sąd. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 stycznia 2015 roku przy udziale sprawy ze skargi W. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] listopada 2013r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji dotyczącej odmowy rejestracji ciągnika rolniczego i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. decyzją z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Starosty C. z dnia [...] grudnia 2010 r., nr [...], odmawiającej rejestracji ciągnika rolniczego, działając na podstawie art. 138 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego, uchyliło decyzję organu I instancji i zobowiązało ten organ do wydania decyzji o rejestracji ciągnika rolniczego [...] na rzecz spółki X sp. j. z siedzibą w [...].

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.

Starosta C. decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r. odmówił rejestracji na rzecz spółki X sp. j. z siedzibą w [...] (dalej: "spółka X") ciągnika rolniczego [...], nr nadwozia [...], oraz zobowiązał spółkę do zwrotu, w terminie 7 dni od daty otrzymania decyzji, pozwolenia czasowego [...] oraz tablicy rejestracyjnej [...] zalegalizowanej znakiem legalizacyjnym [...].

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ wskazał, że wnioskiem z dnia [...] września 2010 r. T. K., działający w imieniu spółki X, zwrócił się do organu o wymianę dowodu rejestracyjnego ciągnika rolniczego [...], nr nadwozia [...], zarejestrowanego w dniu [...] maja 1991 r. na rzecz Y. W dniu złożenia wniosku wszczęto postępowanie administracyjne i wydano zezwolenie czasowe oraz nową tablicę rejestracyjną. Analiza złożonych wraz z wnioskiem dokumentów wskazała, że wpisany w dowodzie rejestracyjnym właściciel stanowił trzyosobową spółkę cywilną, w skład której wchodzili M., W. oraz W. G. W dniu [...] sierpnia 1994 r. W. G. wystąpił ze spółki i od tego czasu działała ona w składzie dwuosobowym, aż do czasu jej przekształcenia w spółkę X. W opinii organu I instancji nastąpiła tym samym zmiana właściciela pojazdu powodująca, że wniosek o wymianę dowodu nie może być rozpatrzony. Na uzasadnienie powyższego stanowiska przytoczono wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 lutego 1999 r., sygn. akt II SA 1287/98, gdzie wskazano, że w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej, pozostali wspólnicy, aż do czasu dokonania stosownych rozliczeń z występującym wspólnikiem, nie mogą rozporządzać na rzecz osób trzecich wspólnym majątkiem spółki. Dodatkowym argumentem przemawiającym za niemożnością dokonania rejestracji było pismo W. G. z dnia [...] października 2010 r., który nie wyraził zgody na przerejestrowanie przedmiotowego ciągnika na rzecz spółki X, z uwagi na fakt, że do dnia wydania decyzji, nie nastąpiło rozliczenie wspólników w przedmiocie przeniesienia prawa własności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00