Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 stycznia 2015 r., sygn. III SA/Po 1596/14
Dnia 21 stycznia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Szymon Widłak Sędziowie WSA Ireneusz Fornalik (spr.) WSA Marek Sachajko Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska - Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2015 roku przy udziale sprawy ze skargi BS na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia [...] marca 2014 r., kierującą BS zwaną dalej: skarżącą, zamieszkałą w P., posiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy Kategorii "B", na badania lekarskie w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.
Decyzją z dnia [...] marca 2014 r. Prezydent Miasta P., działając na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r., nr 30, poz. 151, ze zm., zwanej dalej: u.k.p.), skierował skarżącą, posiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii "B" na badanie lekarskie przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami z powodu otrzymania informacji, że istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia.
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca wskazała, że postępowanie zostało wszczęte na skutek zawiadomienia o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych skarżącej do kierowania pojazdami z powodu zaistnienia przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, złożonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki [...] z siedzibą w P. przy ul. [...] (skarżąca wskazała na dowód w postaci zawiadomienia w aktach sprawy, którego brak). Skarżąca w dniu [...] września 2013 r. zgłosiła się do ww. placówki medycznej w związku z dwukrotnymi krótkotrwałymi utratami przytomności na przestrzeni ponad 10 lat i nie została przyjęta, lecz w odmowie przyjęcia wskazano, że wywiad wskazuje bardziej na omdlenia lub inne przyczyny kardiogenne niż przyczyny pierwotnie neurogenne. Jednocześnie wyznaczono planowaną datę przyjęcia na dzień [...] lutego 2014 r. W dniach od [...] do [...] lutego 2014 r. skarżąca przebywała na pododdziale neurologii ogólnej z finalnym rozpoznaniem padaczki (jako dowód skarżąca załączyła kartę leczenia szpitalnego). Skarżąca podniosła, że w związku z zastrzeżeniami co do przeprowadzonych badań bezpośrednio po otrzymaniu karty leczenia szpitalnego podjęła czynności zmierzające do jej sprostowania, bowiem zapisy w niej nie były zgodne z oświadczeniami skarżącej składanymi w trakcie wywiadu. m.in. w związku z przeprowadzonymi przed hospitalizacją badaniami wykluczającymi padaczkę. Pismem z dnia [...] lutego 2014 r., po uprzednich bezskutecznych rozmowach z dyrekcją szpitala, skarżąca zażądała sprostowania wystawionej karty leczenia, na co nie uzyskała żadnej odpowiedzi, mimo ustnych zapewnień, iż nie zostanie złożone zawiadomienie o konieczności dokonania oceny stanu zdrowia celem stwierdzenia istnienia lub nieistnienia braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami do czasu wyjaśnienia sprawy. BS skorzystała ponadto z porady lekarskiej specjalisty neurologa, którego opinia przeczy diagnozie uzyskanej w związku z pobytem w szpitalu, w szczególności lekarz nie dostrzegł podstaw do rozpoznania padaczki - załączając opinię z dnia [...] marca 2014 r. Skarżąca podniosła, iż decyzja oparta na nierzetelnej karcie leczenia nie może wpływać niekorzystnie na sytuację finansową skarżącej poprzez skierowanie jej na odpłatne badania lekarskie.