Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Op 605/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska - spr. Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi P. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 17 września 2014 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu zatrzymanego prawa jazdy oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiot skargi wniesionej przez P. R. stanowi decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 17 września 2014 r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję z dnia 21 maja 2014 r., nr [...], wydaną przez Naczelnika Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Brzegu, działającego z upoważnienia Starosty Brzeskiego, odmawiającą zwrotu zatrzymanego prawa jazdy kategorii [...] - nr [...], nr druku [...], wydanego w dniu 9 maja 2005 r. przez Starostę Brzeskiego, które znajduje się w depozycie Wydziału w związku z orzeczonym zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 5 lat.

Wydanie zaskarżonej decyzji poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu:

Wyrokiem Sądu Rejonowego w [...] z dnia [...], sygn. akt [...], został orzeczony wobec P. R. m.in. zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres pięciu lat, wymierzony jako kara łączna. Środek karny był wykonywany do dnia 3 maja 2011 r.

Wnioskiem z dnia 8 sierpnia 2013 r. P. R. zwrócił się do Starosty Brzeskiego o zwrot zatrzymanego prawa jazdy kat. [...]. Pełnomocnik wnioskodawcy podał, że po dniu upływu zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, P. R. przeszedł na Ukrainie pełny kurs szkoleniowy (teoretyczny i praktyczny) oraz uzyskał prawo jazdy kategorii [...]. Uzyskując prawo jazdy ukraińskie, spełnił zatem wymagany warunek sprawdzenia kwalifikacji, o którym mowa w art. 49 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (w dacie orzekania przez Kolegium - Dz. U. z 2014 r., poz. 600, z późn. zm., zwanej dalej "ustawą"). Wskazał także na przepisy Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz. U. z 1988 r., nr 5, poz. 40, zwanej dalej "Konwencją"), nakazującą jej stronom traktować wszystkie egzaminy zagraniczne za równi z egzaminami krajowymi. W ocenie pełnomocnika, P. R. dysponuje dwiema podstawami do uzyskania dokumentu prawa jazdy. Jedna z nich wynika z art. 14 ustawy - wymiana zagranicznego dokumentu na dokument wydany przez Starostę Brzeskiego, druga - z faktu, że po upływie okresu zatrzymania prawa jazdy wnioskodawca przeszedł na Ukrainie egzamin sprawdzający jego wiedzę i uzyskał tam uprawnienie do kierowania pojazdami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00