Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 stycznia 2015 r., sygn. III SA/Kr 1353/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Bociąga (spr.) Sędziowie NSA Krystyna Kutzner WSA Barbara Pasternak Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi J. Ś. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 czerwca 2014r. nr [ ] w przedmiocie choroby zawodowej skargę oddala

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...] 2012 r. nr [...] działając na podstawie art. 104 § 1 i § 2 K.p.a., art. 2351 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych i art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie stwierdził u J. Ś. choroby zawodowej, czyli przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym trwającym co najmniej 15 lat.

Postępowanie administracyjne prowadzone było po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 września 2009 r., sygn. akt III SA/Kr 3/09, którym uchylone zostały decyzje organów Inspekcji Sanitarnej l i II instancji. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że postępowanie w sprawie dotyczącej skarżącej prowadzone było w oparciu o przepisy prawa, które Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne. Organy administracyjne ponownie rozpatrując sprawę powinny stosować przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869). Organy administracyjne winny również umożliwić lekarzom-orzecznikom zapoznanie się z całą dokumentacją medyczną skarżącej. Ponadto organy powinny udokumentować w aktach nie tylko fakt doręczenia stronie decyzji administracyjnych, ale również orzeczeń lekarskich.

W uzasadnieniu powołanej na wstępie decyzji organ wyjaśnił, iż J. Ś. w okresie swojej pracy zawodowej trwającej nadal od 16 sierpnia 1961 r. była narażona na nadmierny wysiłek głosowy prowadząc zajęcia dydaktyczne jako nauczyciel, w następujących placówkach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00