Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 stycznia 2015 r., sygn. IV SA/Gl 498/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.) Sędzia WSA Renata Siudyka Protokolant specjalista Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w T. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T. z dnia [...] nr [...], stwierdzono u H.D. chorobę zawodową - przewlekłą chorobę odwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka - wymienioną w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. nr 105, poz. 869), powoływanego dalej w skrócie jako: "rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r.", wydanego na podstawie art. 237 § 1 pkt 3-6 i § 1¹ ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż H.D. jest zatrudniona w A Sp. z o.o. (dalej: pracodawca) w T. od [...] r. na stanowisku szwaczki oraz operatora linii automatycznej. Jak wynika z karty oceny narażenia zawodowego z dnia [...], wykonywała prace obciążające kończyny górne, wymagające częstych ruchów zginania i prostowania w stawach nadgarstkowych stwarzające możliwość powstania choroby zawodowej. Lekarze specjaliści z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K., Poradnia Chorób Zawodowych w S. (dalej: WOMP) rozpoznali u H.D. wymienioną wyżej chorobę zawodową, co dokumentuje orzeczenie z dnia [...] nr [...] wystawione przez tą jednostkę medyczną.

W odwołaniu od powyższej decyzji pełnomocnik pracodawcy domagał się jej uchylenia i orzeczenia o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, ewentualnie o uzupełnienie materiału dowodowego poprzez załączenie do akt dokumentacji medycznej wskazującej na zapoznanie się przez zespół orzekający WOMP z pełną dokumentacją medyczną strony, w tym powstałą przed zatrudnieniem w A Sp. z o.o., a w razie braku takich dowodów dołączenie wskazanej dokumentacji celem ustalenia czy występowały inne czynniki mogące mieć wpływ na schorzenie stwierdzone u strony a ponadto o zażądanie uzupełnienia orzeczenia WOMP o uzasadnienie uwzględniające zebraną dokumentację medyczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00