Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 27 stycznia 2015 r., sygn. I SA/Bd 1210/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Protokolant Asystent sędziego Waldemar Dąbrowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o. o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie należności celnych oraz podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
1. W dniu [...]r. w Oddziale Celnym w T. przyjęto zgłoszenie celne w procedurze uproszczonej dopuszczenia do wolnego obrotu towaru w postaci tunerów TV o symbolu [...], zadeklarowanego do kodu TARIC 8529 90 65 50 obejmującego: części nadające się wyłącznie lub głównie do aparatury objętej pozycjami od 8525 do 8528; pozostałe - pozostałe - zespoły elektroniczne, - tunery przetwarzające sygnały wysokiej częstotliwości na sygnały średniej częstotliwości do stosowania w produkcji towarów objętych pozycjami od 8521 do 8528 ze stawką celną erga omnes w wysokości 3%.
2. Po przeprowadzeniu kontroli w S. M. P. Sp. z o.o. w O. (skarżąca) decyzją z dnia [...]r. Naczelnik Urzędu Celnego w T. określił kwotę długu celnego w wysokości 12.624 zł podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu oraz kwotę podatku od towarów i usług w wysokości 32.337 zł należnych z tytułu importu przedmiotowych towarów. Podstawą decyzji były ustalenia, że towar będący przedmiotem postępowania (tj. tunery [...]) stanowi tunery telewizyjne odpowiedzialne za przetwarzanie sygnału dostarczanego w postaci fali nośnej wysokiej częstotliwości zmodulowanego w specyficzny sposób treścią obrazu i dźwięku na sygnały wykorzystywane w dalszej części odbiornika telewizyjnego. Tunery [...] umożliwiają przetwarzanie sygnału zmodulowanego zarówno analogowo (ATV) jak i cyfrowo (DTV). Tuner [...] jest tunerem cyfrowym umożliwiającym przetwarzanie sygnały zmodulowanego cyfrowo (DVT).