Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 21 stycznia 2015 r., sygn. I SA/Bk 450/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, Sędziowie sędzia WSA Jacek Pruszyński (spr.), sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska, Protokolant st. sekretarz sądowy Beata Świętochowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Dyrektora P. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ł. z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie przyznania płatności rolnośrodowiskowej w pomniejszonej wysokości na 2013 rok oddala skargę.
Uzasadnienie
Pan K. S. (dalej powoływany także jako: "Skarżący") w dniu
[...] maja 2013 r. złożył w Biurze Powiatowym ARiMR w B. P. wniosek kontynuacyjny o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej na rok 2013, w którym zadeklarował pakiet 2. Rolnictwo ekologiczne, wariant 2.1 - Uprawy rolnicze (dla których zakończono okres przestawiania) na powierzchni 3,12 ha, wariant
2.9 - Uprawy sadownicze i jagodowe (dla których zakończono okres przestawiania) na powierzchni 12,28 ha i wariant 2.10 - Uprawy sadownicze i jagodowe (w okresie przestawiania) na powierzchni 3,04 ha.
W dniach [...]-[...] lipca 2013 r. w gospodarstwie Skarżącego została przeprowadzona kontrola na miejscu w zakresie Programu rolnośrodowiskowego
(nr raportu [...]), podczas której stwierdzono nieprawidłowości.
Na działkach rolnych A, B, G, H, I przeprowadzona została ponownie kontrola
na miejscu w zakresie Programu rolnośrodowiskowego w terminie [...] listopada 2013 r. Z powyższej kontroli sporządzony został raport nr [...]. Podczas przedmiotowych kontroli stwierdzono nieprawidłowości mające wpływ na pomniejszenie płatności rolnośrodowiskowej w 2013 roku.
W dniu [...] lutego 2014 r., pełnomocnik Skarżącego złożył wniosek
o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków - inspektorów terenowych
Pani M. S. i Pana M. C. na okoliczność przeprowadzenia czynności kontrolnych i wskazanie czy czynności kontrolne obejmowały kontrolę dokumentacji Wnioskodawcy w zakresie m.in. zakupu certyfikowanych produktów, przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych, na podstawie jakich urządzeń i narzędzi dokonano pomiarów obsady na kontrolowanych działkach, czy stosowane urządzenia i narzędzia posiadają stosowne ważne certyfikaty, jaki jest margines błędu przy stosowaniu pomiarów stosownych narzędzi i urządzeń, jaką metodologię zastosowano przy badaniach i pomiarach, czy inspektorzy terenowi posiadają odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje odnośnie prowadzonych pomiarów i badań (np. z zakresu gleboznawstwa, ogrodnictwa).