Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 grudnia 2014 r., sygn. I SA/Wa 1800/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mirosław Gdesz Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Dargas (spr.) Sędzia WSA Marta Kołtun - Kulik Protokolant referent stażysta Beata Lewandowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi J. D. i J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa użytkowania wieczystego do gruntu 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta W. z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz J. G. i J. M. solidarnie kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2014r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] lipca 2013r. nr [...] odmawiającą przyznania prawa użytkowania wieczystego.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny:

Decyzją z dnia [...] lipca 2013r. nr [...] Prezydent W. odmówił przyznania Z. M., J. G. i J. M. prawa użytkowania wieczystego do gruntu położonego w W. przy ul. [...], oznaczonego jako działka ewidencyjna nr [...] o pow. [...] m kw. i część o pow. [...] m kw. działki ewidencyjnej nr [...] obie z obrębu [...].

Decyzję wydano po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 31 października 1949r. przez M. W. i P. S., o przyznanie im za czynszem symbolicznym prawa własności czasowej do terenu nieruchomości położonej w W. przy ul. [...] nr hip[...]. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, że przedmiotowa nieruchomość objęta jest działaniem dekretu z dnia 26 października 1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. nr 50, poz. 279). Z zaświadczenia Sądu Grodzkiego w W. z dnia [...] października 1949r. wynika, że nieruchomość objęta księgą wieczystą nr [...], położona przy ul. [..] zawierała powierzchni [...] m kw. i uregulowana była jawnym wpisem na imię P. S. i M. W. po połowie na mocy aktu kupna z dnia 15 lipca 1939r. Obecnie grunt powyższej nieruchomości stanowi własność gminną. Z akt sprawy wynika, że poprzedni właściciele nie złożyli wniosku w trybie art. 7 ust. 2 dekretu, a w dniu 31 października 1949r. złożyli wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o przyznanie prawa własności czasowej do przedmiotowej nieruchomości. Organ I instancji wskazał, ze termin zakreślony ww przepisem jest terminem prawa materialnego i jako taki nie podlega przywróceniu, a z jego upływem wygasło roszczenie byłych właścicieli do uzyskania w trybie dekretu prawa własności czasowej (obecnie użytkowania wieczystego). W związku z powyższym organ odmówił ustanowienia na rzecz następców prawnych dawnych właścicieli prawa użytkowania wieczystego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00