Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2014 r., sygn. IV SA/Wa 2029/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran, Sędziowie sędzia WSA Piotr Korzeniowski, sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (spr.), Protokolant ref. staż. Paweł Smulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi I. T. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 r. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców po rozpatrzeniu odwołania obywatelki [...] I. T. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2014 r. orzekającą o odmowie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ przedstawił następujący stan sprawy.
W dniu 25 października 2013 r. I. T. wystąpiła do Wojewody [...] z wnioskiem o udzielenie jej zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przedmiotowy wniosek został umotywowany wykonywaniem pracy w [...] Sp. z o.o., w której cudzoziemka wykupiła udziały.
Decyzją z dnia [...] lutego 2014 r. Wojewoda na podstawie art. 57 ust. 1 pkt 1 i 9 w związku z art. 53 ust. 1 pkt 1 i 2 art. 53b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach orzekł o odmowie udzielenia wnioskodawczyni wnioskowanego zezwolenia. W uzasadnieniu do przedmiotowej decyzji organ pierwszej instancji uznał, iż dołączone przez stronę kserokopie dokumentów - ze względu na brak potwierdzenia ich za zgodność z oryginałem - pozbawione są mocy dowodowej. Tym samym - zdaniem organu - strona nie udokumentowała posiadania stabilnego i regularnego źródła dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto, rozpatrując przedmiotową sprawę w oparciu o przesłanki zawarte w art. 53 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach Wojewoda [...] wskazał, iż ze względu na niedołączenie przez stronę dokumentów potwierdzających, iż prowadzona przez cudzoziemkę działalność gospodarcza przyczynia się do spadku bezrobocia, wzrostu inwestycji, transferu nowoczesnych technologii czy wprowadzania korzystnych innowacji wywierających znaczący wpływ na gospodarkę Polski, nie była możliwa ocena korzystności prowadzonej przez cudzoziemkę spółki dla gospodarki narodowej. Organ również zaznaczył, iż strona nie udokumentowała odprowadzania przez jej spółkę należnych podatków do Skarbu Państwa oraz nie przedstawiła dokumentów przedstawiających aktualną kondycję finansową [...] Sp. z o.o. Ponadto, jak wskazał organ I instancji, strona złożyła wniosek o udzielenie jej zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z uchybieniem 45-dniowego ustawowego terminu.