Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 grudnia 2014 r., sygn. III SA/Wa 1125/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Protokolant starszy referent Monika Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi K. sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za grudzień 2012 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Pracy i Polityki Społecznej na rzecz K. sp. z o.o. z siedzibą w S. kwotę 17.432 zł (słownie: siedemnaście tysięcy czterysta dwa złote) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych decyzją z dnia [...] listopada 2013 r. określił wysokość zobowiązań "K. " Spółka z o.o. z siedzibą w S. (zwanej dalej "Spółką", "Stroną" lub "Skarżącą") z tytułu wpłat na Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: 1) w związku z nieterminowym przekazaniem środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych za grudzień 2012 r. w kwocie 849 115 zł; 2) w związku z niezgodnym z ustawą wykorzystaniem środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych za grudzień 2012 r. w kwocie 894 060 zł.

Organ uznał, kierując się ustaleniami poczynionymi na podstawie protokołu kontroli wywiązywania się Skarżącej z obowiązków nałożonych ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze. zm.), zwanej też dalej "ustawą" lub "ustawą o rehabilitacji", że zaszły przesłanki do zastosowania wobec Strony jej art. 33 ust. 4a. W poszczególnych miesiącach 2008 r. Spółka nie wpłacała bowiem na czas wymaganych środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych na właściwy rachunek bankowy (w terminie 7 dni od uzyskania środków), a ponadto wykorzystywała je na cele sprzeczne z art. 33 ust. 4 ustawy, tj. m.in. na wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00