Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 grudnia 2014 r., sygn. IV SA/Wa 1793/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (spr.), Sędziowie sędzia WSA Beata Sobocha, sędzia WSA Anna Szymańska, Protokolant sekr. sąd. Julia Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi Z. G. na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia od zakazów obowiązujących na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią dla inwestycji oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r. Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez Z. G. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w K. z dnia [...] marca 2014 r. odmawiającą zwolnienia od zakazów obowiązujących na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią dla inwestycji polegającej na rozbudowie, przebudowie, nadbudowie budynku gospodarczego oraz zmianie sposobu użytkowania na budynek mieszkalno - handlowo - usługowy (sklep z artykułami budowlanymi, usługi krawieckie i zegarmistrzowskie) i budowie zjazdu z drogi powiatowej nr [...], zlokalizowanej w miejscowości J. na działkach o numerach: [...].

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał na następujące ustalenia faktyczne i prawne:

Organ pierwszej instancji uzasadniając powyżej opisaną decyzję wskazał, że przedmiotowy teren zlokalizowany jest na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, na którym obowiązują zakazy wymienione w art. 88l ust. 1 ustawy Prawo wodne, w tym również zakaz wykonywania obiektów budowlanych oraz innych robót z wyjątkiem robót związanych m.in. z utrzymywaniem, odbudową, rozbudową lub przebudową wałów przeciwpowodziowych wraz z obiektami związanymi z nimi funkcjonalnie.

Rozpoznając odwołanie wniesione przez Z. G., Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wskazał, że zgodnie ze sporządzonym przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w K. opracowaniem pn.: "Określenie zagrożenia powodziowego w zlewni [...]", stanowiącym pierwszy etap studium ochrony przeciwpowodziowej, teren przedmiotowej inwestycji jest w całości zlokalizowany na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, w pobliżu koryta rzeki [...]. Rzędna wody rzeki o prawdopodobieństwie wystąpienia p=1% (raz na 100 lat) wynosi w tej lokalizacji ok. 254,30 m n.p.m., zaś rzędna wody o prawdopodobieństwie wystąpienia p=10% (raz na 10 lat) została określona na 253,60 m n.p.m. Zdaniem organu odwoławczego w przypadku wystąpienia przepływu Q1% analizowany teren zostanie pokryty wodą o głębokości do 1,1 m, zaś w przypadku przepływu Q10% głębokość ta wynosić będzie do 0,6 m. Z uwagi na przewidywane pokrycie działki wodą, inwestor zaplanował podniesienie terenu do rzędnej 254,38 m n.p.m., co teoretycznie gwarantuje zabezpieczenie rozbudowywanego budynku w przypadku wystąpienia wysokich stanów wód.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00