Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 grudnia 2014 r., sygn. V SA/Wa 1725/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Beata Blankiewicz - Wóltańska, Sędzia WSA - Barbara Mleczko - Jabłońska, Sędzia WSA - Irena Jakubiec - Kudiura (spr.), Protokolant st. sekr. sąd. - Marcin Kwiatkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi P. P. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji; oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2013 r., Nr [...], Naczelnik Urzędu Celnego w [...] określił P. P. prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą [...] zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży oleju opałowego w miesiącach marzec, kwiecień, maj, czerwiec 2008 r. i umorzył postępowanie podatkowe za miesiąc styczeń i luty 2008 r.

Postanowieniem z dnia [...] października 2013 r. Naczelnik Urzędu Celnego w [...] nadał decyzji z [...] października 2013 r. nr [...] rygor natychmiastowej wykonalności wskazując w podstawie prawnej art. 216, 239a oraz 239b § 1 pkt 4 i § 2 - 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

W uzasadnieniu organ powołał art. 239b § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym decyzji nieostatecznej może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące - co ma miejsce w niniejszej sprawie. Równocześnie organ wskazał, że przepis art. 239b § 1 stosuje się, jeżeli organ podatkowy uprawdopodobni, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane. Uzasadniając prawdopodobieństwo niewykonania przez Stronę zobowiązania wynikającego z decyzji z dnia [...] października 2013 r., Naczelnik Urzędu Celnego w [...] wskazał, że zgodnie z danymi uzyskanymi z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej RP oraz danymi zawartymi w rejestrze Regon, P. P. z dniem [...] maja 2013 r. zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej i został z tych rejestrów wykreślony. Zdaniem Naczelnika może to wskazywać, że Strona dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku lub nie będzie go posiadała ażeby dokonać uregulowania obciążającej go należności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00